🖥
Display size
6.59 "
AMOLED| 1B colors| 120Hz| HDR
⚡
Chipset
Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm)
Adreno 735
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6500 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 December 19
World price
310 GBP
361 EUR
370 EUR
360 EUR
363 EUR
3560 NOK
361 EUR
3800 SEK
360 EUR
361 EUR
360 CHF
362 EUR
369 EUR
368 EUR
360 CHF
13500 UAH
23000 RUB
365 EUR
367 EUR
361 EUR
361 EUR
930 BYN
7100 MDL
370 USD
470 CAD
7500 MXN
1580000 COP
49000 ARS
1440 PEN
1.112655842E+14 VEF
334000 CLP
1940 BRL
56000 JMD
44000 HTG
530 AUD
590 NZD
480000 KRW
49000 JPY
86000 PKR
510 SGD
1630 MYR
4100000 UZS
3800 TJS
174000 KZT
2480 CNY
29000 INR
140 BHD
7000 EGP
260 JOD
120 KWD
1340 QAR
1350 AED
1380 SAR
153000 NGN
6200 ZAR
44000 KES
1420000 UGX
740000 CDF
1520000 MGA
158000 AOA
23400 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | aluminum alloy frame | glass back |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 1b colors | 120hz | hdr |
| Display size | 6.59 inches | 106.1 cm2 ( ~90.7% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 196 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | black, blue, white, purple |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8635 snapdragon 8s generation 3 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.0 GHz cortex-x4 & 4x2.8 GHz cortex-a720 & 3x2.0 GHz cortex-a520 ) |
| GPU | adreno 735 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 16gb RAM | 512gb 12gb RAM | 512gb 16gb RAM |
| Operating System | android 16 | originos 6 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.9 | 23mm ( wide ) | 1/1.56" | phase detection autofocus | OIS -- 50 megapixel| lens aperture2.7 | 70mm ( periscope telephoto ) | 1/1.95" | phase detection autofocus | OIS | 3x optical zoom -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 110˚ ( ultrawide ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 50 megapixel| lens aperture2.0 | 22mm ( wide ) | Auto focus mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 90w wired | pd | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive | aptx lossless | lhdc 5 |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | ultrasonic ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo s50 waterproof?
ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does vivo s50 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo s50?
6500 mAh
How much does vivo s50 cost?
~360 EUR
What chipset powers vivo s50?
Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm)
How much RAM does vivo s50 have?
512GB GB



