🖥
Display size
6.56 "
IPS LCD| 90Hz| 840 nits (HBM)
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 July 04
World price
100 GBP
123 EUR
122 EUR
124 EUR
130 EUR
1190 NOK
124 EUR
1300 SEK
130 EUR
130 EUR
120 CHF
124 EUR
126 EUR
122 EUR
120 CHF
4500 UAH
7700 RUB
130 EUR
129 EUR
129 EUR
121 EUR
310 BYN
2400 MDL
130 USD
160 CAD
2500 MXN
530000 COP
17000 ARS
480 PEN
37088528100000 VEF
112000 CLP
650 BRL
19000 JMD
15000 HTG
180 AUD
200 NZD
160000 KRW
17000 JPY
29000 PKR
170 SGD
550 MYR
1400000 UZS
1300 TJS
58000 KZT
830 CNY
9700 INR
50 BHD
2400 EGP
90 JOD
40 KWD
450 QAR
450 AED
460 SAR
51000 NGN
2100 ZAR
15000 KES
480000 UGX
250000 CDF
510000 MGA
53000 AOA
7800 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 90hz | 840 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 6.56 inches | 103.4 cm2 ( ~83.6% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 185 g |
| SIM card | Hybrid dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | ip64 | water and dust resistant |
| Audio jack | Yes |
| Colors | green color gradations, black color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6300 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 14 | funtouch 14 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 15w wired | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is vivo t3 lite waterproof?
ip64 | water and dust resistant
Does vivo t3 lite support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo t3 lite?
5000 mAh
How much does vivo t3 lite cost?
~120 EUR
What chipset powers vivo t3 lite?
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
How much RAM does vivo t3 lite have?
128GB GB



