🖥
Display size
6.72 "
IPS LCD| 120Hz| 1050 nits (HBM
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 7300 (4 nm)
Mali-G615 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6500 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 March 12
World price
130 GBP
153 EUR
155 EUR
157 EUR
158 EUR
1490 NOK
151 EUR
1600 SEK
153 EUR
156 EUR
150 CHF
159 EUR
157 EUR
160 EUR
150 CHF
5600 UAH
9600 RUB
151 EUR
155 EUR
153 EUR
152 EUR
390 BYN
3000 MDL
160 USD
200 CAD
3200 MXN
660000 COP
21000 ARS
600 PEN
46360660100000 VEF
139000 CLP
810 BRL
24000 JMD
19000 HTG
220 AUD
250 NZD
200000 KRW
21000 JPY
36000 PKR
210 SGD
680 MYR
1700000 UZS
1600 TJS
73000 KZT
1030 CNY
12100 INR
60 BHD
3000 EGP
110 JOD
50 KWD
560 QAR
560 AED
580 SAR
64000 NGN
2600 ZAR
19000 KES
600000 UGX
310000 CDF
640000 MGA
66000 AOA
9800 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 120hz | 1050 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 6.72 inches | 108.8 cm2 ( ~86.0% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 204 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip64 dust tight and water resistant water splashes |
| Audio jack | No |
| Colors | purple color gradations, blue color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 7300 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.5 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g615 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 15 | funtouch 15 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.1 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 44w wired | 50% in 40 min | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo t4x waterproof?
ip64 dust tight and water resistant water splashes
Does vivo t4x support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo t4x?
6500 mAh
How much does vivo t4x cost?
~150 EUR
What chipset powers vivo t4x?
Mediatek Dimensity 7300 (4 nm)
How much RAM does vivo t4x have?
256GB GB



