🖥
Display size
6.44 "
AMOLED
⚡
Chipset
Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm)
Adreno 618
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
4000 mAh
📅
Status
Available. Released 2020 October 19
World price
230 GBP
289 EUR
285 EUR
288 EUR
286 EUR
2700 NOK
284 EUR
2900 SEK
287 EUR
284 EUR
270 CHF
280 EUR
280 EUR
281 EUR
270 CHF
10200 UAH
17400 RUB
285 EUR
283 EUR
287 EUR
285 EUR
700 BYN
5400 MDL
280 USD
360 CAD
5700 MXN
1200000 COP
37000 ARS
1090 PEN
84376401400000 VEF
253000 CLP
1470 BRL
43000 JMD
34000 HTG
400 AUD
450 NZD
370000 KRW
38000 JPY
65000 PKR
390 SGD
1240 MYR
3100000 UZS
2900 TJS
132000 KZT
1880 CNY
22000 INR
110 BHD
5300 EGP
200 JOD
90 KWD
1010 QAR
1020 AED
1050 SAR
116000 NGN
4700 ZAR
34000 KES
1080000 UGX
560000 CDF
1150000 MGA
120000 AOA
17700 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | glass back |
|---|---|
| Display type | AMOLED |
| Display size | 6.44 inches | 100.1 cm2 ( ~83.7% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 171 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | sunset color color gradations, midnight jazz, moonlight color sonata |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm7125 snapdragon 720g ( 8 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.3 GHz kryo 465 gold & 6x1.8 GHz kryo 465 silver ) |
| GPU | adreno 618 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 11 | funtouch 11 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.9 | 26mm ( wide ) | 1/1.72" | 0.8µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 120˚ | 16mm ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm | Auto focus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 44 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) | Auto focus mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | Fast charging 33w |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo v20 waterproof?
No
Does vivo v20 support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of vivo v20?
4000 mAh
How much does vivo v20 cost?
~273 EUR
What chipset powers vivo v20?
Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm)
How much RAM does vivo v20 have?
256GB GB



