🖥
Display size
6.78 "
AMOLED| 1B colors| HDR10+| 120
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 8200 (4 nm)
Mali-G610 MC6
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 March 07
World price
430 GBP
519 EUR
514 EUR
520 EUR
518 EUR
4980 NOK
517 EUR
5300 SEK
516 EUR
519 EUR
500 CHF
512 EUR
516 EUR
519 EUR
500 CHF
18900 UAH
32200 RUB
510 EUR
515 EUR
516 EUR
514 EUR
1300 BYN
9900 MDL
520 USD
660 CAD
10500 MXN
2210000 COP
68000 ARS
2010 PEN
1.557718179E+14 VEF
467000 CLP
2710 BRL
79000 JMD
62000 HTG
740 AUD
820 NZD
670000 KRW
69000 JPY
120000 PKR
710 SGD
2290 MYR
5700000 UZS
5300 TJS
243000 KZT
3460 CNY
40600 INR
200 BHD
9800 EGP
370 JOD
160 KWD
1870 QAR
1880 AED
1930 SAR
214000 NGN
8600 ZAR
61000 KES
1990000 UGX
1030000 CDF
2130000 MGA
221000 AOA
32700 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( schott α ) | glass back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 1b colors | hdr10+ | 120hz | 2800 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.78 inches | 111.0 cm2 ( ~89.9% screen to body ratio ) |
| Display Protection | schott α glass |
| Weight in gram | 188 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | white color gradations, cyan color gradations, green color gradations, black color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 8200 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.1 GHz cortex-a78 & 3x3.0 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g610 mc6 |
| Memory v1 | 256gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 12gb RAM | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 14 | funtouch 14 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.9 | 23mm ( wide ) | 1/1.49" | 1.0µm | phase detection autofocus | OIS -- 50 megapixel| lens aperture1.9 | 50mm ( telephoto ) | 1/2.51" | 0.64µm | phase detection autofocus | 2x optical zoom -- 50 megapixel| lens aperture2.0 | 15mm | 119˚ ( ultrawide ) | 1/2.76" | 0.64µm | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 50 megapixel| lens aperture2.0 | 20mm ( wide ) | 1/2.76" | 0.64µm | Auto focus mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 80w wired | pd | 100% in 43 min ( advertised ) | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | proximity | gyroscope | compass |
FAQ
Is vivo v30 pro waterproof?
No
Does vivo v30 pro support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo v30 pro?
5000 mAh
How much does vivo v30 pro cost?
~504 EUR
What chipset powers vivo v30 pro?
Mediatek Dimensity 8200 (4 nm)
How much RAM does vivo v30 pro have?
512GB GB



