🖥
Display size
6.78 "
AMOLED| 1B colors| HDR10+| 120
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 9200+ (4 nm)
Immortalis-G715 MC11
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5500 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 August 23
World price
510 GBP
606 EUR
607 EUR
607 EUR
607 EUR
5930 NOK
604 EUR
6300 SEK
610 EUR
610 EUR
590 CHF
604 EUR
610 EUR
609 EUR
590 CHF
22400 UAH
38300 RUB
610 EUR
608 EUR
602 EUR
609 EUR
1540 BYN
11800 MDL
610 USD
790 CAD
12500 MXN
2630000 COP
81000 ARS
2390 PEN
1.854426403E+14 VEF
556000 CLP
3220 BRL
94000 JMD
73000 HTG
880 AUD
980 NZD
800000 KRW
82000 JPY
143000 PKR
850 SGD
2720 MYR
6700000 UZS
6300 TJS
290000 KZT
4120 CNY
48300 INR
230 BHD
11700 EGP
440 JOD
190 KWD
2220 QAR
2240 AED
2300 SAR
254000 NGN
10300 ZAR
73000 KES
2370000 UGX
1220000 CDF
2530000 MGA
264000 AOA
38900 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | glass back |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 1b colors | hdr10+ | 120hz | 4500 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.78 inches | 111.0 cm2 ( ~89.9% screen to body ratio ) |
| Display Protection | schott xensation alpha |
| Weight in gram | 192 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | ip68/ip69 dust/water resistant up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | blue color gradations, gray color gradations, white color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 9200+ ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.35 GHz cortex-x3 & 3x3.0 GHz cortex-a715 & 4x2.0 GHz cortex-a510 ) |
| GPU | immortalis-g715 mc11 |
| Memory v1 | 256gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 12gb RAM | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 14 | funtouch 14 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.9 | 24mm ( wide ) | 1/1.56" | 1.0µm | phase detection autofocus | OIS -- 50 megapixel| lens aperture1.9 | 50mm ( telephoto ) | 1/2.51" | 0.64µm | phase detection autofocus | OIS | 2x optical zoom -- 50 megapixel| lens aperture2.0 | 15mm | 119˚ ( ultrawide ) | 1/2.76" | 0.64µm | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 50 megapixel| lens aperture2.0 | 21mm ( wide ) | 1/2.76" | 0.64µm | Auto focus mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 80w wired | pd | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo v40 pro waterproof?
ip68/ip69 dust/water resistant up to 1.5meterfor 30 min
Does vivo v40 pro support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo v40 pro?
5500 mAh
How much does vivo v40 pro cost?
~600 EUR
What chipset powers vivo v40 pro?
Mediatek Dimensity 9200+ (4 nm)
How much RAM does vivo v40 pro have?
512GB GB



