🖥
Display size
6.78 "
LTPO AMOLED| 1B colors| 120Hz|
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm)
Immortalis-G720 MC12
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
5100 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 May 17
World price
440 GBP
526 EUR
520 EUR
527 EUR
527 EUR
5140 NOK
530 EUR
5400 SEK
527 EUR
525 EUR
510 CHF
524 EUR
521 EUR
521 EUR
510 CHF
19400 UAH
33200 RUB
530 EUR
529 EUR
530 EUR
528 EUR
1340 BYN
10200 MDL
530 USD
680 CAD
10900 MXN
2280000 COP
70000 ARS
2070 PEN
1.607169549E+14 VEF
482000 CLP
2800 BRL
81000 JMD
64000 HTG
770 AUD
850 NZD
700000 KRW
71000 JPY
124000 PKR
730 SGD
2360 MYR
5800000 UZS
5500 TJS
251000 KZT
3570 CNY
41800 INR
200 BHD
10100 EGP
380 JOD
170 KWD
1930 QAR
1940 AED
1990 SAR
221000 NGN
8900 ZAR
63000 KES
2050000 UGX
1060000 CDF
2190000 MGA
228000 AOA
33800 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | aluminum frame | glass back |
|---|---|
| Display type | LTPO AMOLED | 1b colors | 120hz | 3000 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.78 inches | 111.0 cm2 ( ~89.8% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 203 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | ip68/ip69 dust/water resistant up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | titanium color, white, grey, green |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 9300+ ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.4 GHz cortex-x4 & 3x2.85 GHz cortex-x4 & 4x2.0 GHz cortex-a720 ) |
| GPU | immortalis-g720 mc12 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 16gb RAM | 512gb 12gb RAM | 512gb 16gb RAM | 1tb 16gb RAM |
| Operating System | android 14 | originos 4 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.6 | ( wide ) | 1/1.49" | phase detection autofocus | OIS -- 64 megapixel| lens aperture2.6 | 70mm ( periscope telephoto ) | 1/2.0" | phase detection autofocus | OIS | 3x optical zoom -- 50 megapixel| lens aperture2.0 | 15mm | 119˚ ( ultrawide ) | 1/2.76" | 0.64µm | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.0 | 20mm ( ultrawide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5100 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 100w wired | 50% in 11 min ( advertised ) | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd | lhdc |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | color spectrum |
FAQ
Is vivo x100s waterproof?
ip68/ip69 dust/water resistant up to 1.5meterfor 30 min
Does vivo x100s support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo x100s?
5100 mAh
How much does vivo x100s cost?
~520 EUR
What chipset powers vivo x100s?
Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm)
How much RAM does vivo x100s have?
512GB GB



