🖥
Display size
6.74 "
IPS LCD| 90Hz| 570 nits (HBM)
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
13 MP
🔋
Battery
5500 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 May 01
World price
60 GBP
74 EUR
78 EUR
78 EUR
71 EUR
660 NOK
77 EUR
700 SEK
71 EUR
79 EUR
70 CHF
77 EUR
78 EUR
77 EUR
70 CHF
2500 UAH
4300 RUB
71 EUR
71 EUR
72 EUR
71 EUR
170 BYN
1300 MDL
70 USD
90 CAD
1400 MXN
290000 COP
9000 ARS
270 PEN
20398690500000 VEF
62000 CLP
360 BRL
11000 JMD
9000 HTG
100 AUD
110 NZD
90000 KRW
9000 JPY
16000 PKR
100 SGD
300 MYR
800000 UZS
700 TJS
32000 KZT
460 CNY
5400 INR
30 BHD
1300 EGP
50 JOD
20 KWD
250 QAR
250 AED
260 SAR
28000 NGN
1200 ZAR
8000 KES
260000 UGX
140000 CDF
280000 MGA
29000 AOA
4300 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 90hz | 570 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 6.74 inches | 109.7 cm2 ( ~85.1% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 199 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip64 dust tight and water resistant water splashes |
| Audio jack | Yes |
| Colors | silver color gradations, green color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6300 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 4gb RAM | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 15 | funtouch 15 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 13 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) | phase detection autofocus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 5 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 15w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is vivo y19 waterproof?
ip64 dust tight and water resistant water splashes
Does vivo y19 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo y19?
5500 mAh
How much does vivo y19 cost?
~66 EUR
What chipset powers vivo y19?
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
How much RAM does vivo y19 have?
128GB GB



