🖥
Display size
6.75 "
IPS LCD| 120Hz| 1250 nits (HBM
⚡
Chipset
Qualcomm Snapdragon 6s 4G Gen 2
Adreno
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
7200 mAh
📅
Status
Available. Released 2026 January
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 120hz | 1250 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 6.75 inches | 111.4 cm2 ( ~85.3% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 219 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | white color gradations, grey color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm snapdragon 6s 4g generation 2 |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.9 GHz cortex-a73 & 4x1.9 GHz cortex-a53 ) |
| GPU | adreno |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 6gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 16 | originos 6 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture2.0 | 21mm ( wide ) | phase detection autofocus -- auxiliary lens mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.1 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 7200 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 44w wired | 50% in 43 min | reverse wired | bypass charging |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo y31d waterproof?
ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does vivo y31d support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of vivo y31d?
7200 mAh
How much does vivo y31d cost?
-
What chipset powers vivo y31d?
Qualcomm Snapdragon 6s 4G Gen 2
How much RAM does vivo y31d have?
256GB GB



