🖥
Display size
6.56 "
IPS LCD| 90Hz| 840 nits (HBM)
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6020 (7 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
13 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 January
World price
150 GBP
176 EUR
175 EUR
180 EUR
174 EUR
1680 NOK
176 EUR
1800 SEK
172 EUR
172 EUR
170 CHF
171 EUR
170 EUR
175 EUR
170 CHF
6400 UAH
10900 RUB
179 EUR
173 EUR
172 EUR
178 EUR
440 BYN
3400 MDL
180 USD
230 CAD
3600 MXN
750000 COP
23000 ARS
680 PEN
52542081500000 VEF
158000 CLP
920 BRL
27000 JMD
21000 HTG
250 AUD
280 NZD
230000 KRW
24000 JPY
41000 PKR
240 SGD
770 MYR
1900000 UZS
1800 TJS
82000 KZT
1170 CNY
13700 INR
70 BHD
3300 EGP
130 JOD
60 KWD
630 QAR
640 AED
650 SAR
72000 NGN
2900 ZAR
21000 KES
670000 UGX
350000 CDF
720000 MGA
75000 AOA
11100 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 90hz | 840 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 6.56 inches | 103.4 cm2 ( ~83.8% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 186 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | purple, gold, black |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6020 ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Operating System | android 13 | originos 3 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 13 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) | phase detection autofocus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 5 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 15w wired | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is vivo y36i waterproof?
No
Does vivo y36i support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo y36i?
5000 mAh
How much does vivo y36i cost?
~170 EUR
What chipset powers vivo y36i?
Mediatek Dimensity 6020 (7 nm)
How much RAM does vivo y36i have?
128GB GB


![vivo y20s [g]](https://www.mobiprin.com/wp-content/uploads/2021/04/vivo-y20s-g-att-1618844667-200x265.jpg)
