🖥
Display size
6.68 "
IPS LCD| 120Hz| 1000 nits (HBM
⚡
Chipset
Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
Adreno 613
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6500 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 March 27
World price
150 GBP
188 EUR
181 EUR
183 EUR
189 EUR
1780 NOK
184 EUR
1900 SEK
184 EUR
182 EUR
180 CHF
182 EUR
190 EUR
190 EUR
180 CHF
6800 UAH
11500 RUB
183 EUR
186 EUR
183 EUR
188 EUR
470 BYN
3600 MDL
190 USD
240 CAD
3800 MXN
790000 COP
25000 ARS
720 PEN
55632792100000 VEF
167000 CLP
970 BRL
28000 JMD
22000 HTG
270 AUD
300 NZD
240000 KRW
25000 JPY
43000 PKR
260 SGD
820 MYR
2100000 UZS
1900 TJS
87000 KZT
1240 CNY
14500 INR
70 BHD
3500 EGP
130 JOD
60 KWD
670 QAR
680 AED
690 SAR
77000 NGN
3100 ZAR
22000 KES
710000 UGX
370000 CDF
760000 MGA
79000 AOA
11700 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 120hz | 1000 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 6.68 inches | 107.4 cm2 ( ~84.9% screen to body ratio ) |
| Display Protection | schott glass |
| Weight in gram | 205 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip64 dust tight and water resistant water splashes |
| Audio jack | No |
| Colors | purple color gradations, ocean color color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm4450 snapdragon 4 generation 2 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz cortex-a78 & 6x1.95 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 613 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 15 | funtouch 15 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 44w wired | 74% in 60 min | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo y39 waterproof?
ip64 dust tight and water resistant water splashes
Does vivo y39 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo y39?
6500 mAh
How much does vivo y39 cost?
~180 EUR
What chipset powers vivo y39?
Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm)
How much RAM does vivo y39 have?
256GB GB



