🖥
Display size
6.78 "
IPS LCD| 120Hz
⚡
Chipset
Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
Adreno 619
📷
Primary camera
108 MP
🔋
Battery
4000 mAh
📅
Status
Available. Released 2022 December 27
World price
230 GBP
273 EUR
279 EUR
276 EUR
277 EUR
2670 NOK
272 EUR
2900 SEK
270 EUR
270 EUR
270 CHF
279 EUR
280 EUR
278 EUR
270 CHF
10100 UAH
17200 RUB
275 EUR
270 EUR
272 EUR
280 EUR
700 BYN
5300 MDL
280 USD
360 CAD
5700 MXN
1190000 COP
37000 ARS
1080 PEN
83449188200000 VEF
251000 CLP
1450 BRL
42000 JMD
33000 HTG
400 AUD
440 NZD
360000 KRW
37000 JPY
65000 PKR
380 SGD
1230 MYR
3100000 UZS
2900 TJS
131000 KZT
1860 CNY
21700 INR
110 BHD
5300 EGP
200 JOD
90 KWD
1000 QAR
1010 AED
1040 SAR
115000 NGN
4700 ZAR
33000 KES
1070000 UGX
550000 CDF
1140000 MGA
119000 AOA
17600 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 120hz |
|---|---|
| Display size | 6.78 inches | 111.4 cm2 ( ~89.5% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 191 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | black, silver |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6375 snapdragon 695 5g ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz kryo 660 gold & 6x1.7 GHz kryo 660 silver ) |
| GPU | adreno 619 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | harmonyos 3.0 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 108 megapixel| lens aperture1.9 | ( wide ) | 1/1.52" | 0.7µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 112˚ ( ultrawide ) -- 2 megapixel ( macro ) -- auxiliary lens mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.2 | 22mm ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 66w wired | 60% in 15 min | 100% in 35 min | 5w reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / cdma2000 / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | compass |
FAQ
Is wiko 5g waterproof?
No
Does wiko 5g support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G
What is the battery capacity of wiko 5g?
4000 mAh
How much does wiko 5g cost?
~270 EUR
What chipset powers wiko 5g?
Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
How much RAM does wiko 5g have?
256GB GB



