🖥
Display size
6.75 "
IPS LCD| 120Hz
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 October
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 120hz |
|---|---|
| Display size | 6.75 inches | 110.0 cm2 ( ~83.4% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 199.6 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, white |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6300 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 15 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixelmp |
|---|---|
| Secondary camera | 5 megapixelmp |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 18w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer |
FAQ
Is wiko t30 waterproof?
No
Does wiko t30 support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of wiko t30?
5000 mAh
How much does wiko t30 cost?
-
What chipset powers wiko t30?
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
How much RAM does wiko t30 have?
256GB GB



