🖥
Display size
6.67 "
AMOLED| 68B colors| 144Hz| Dol
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 8200 Ultra (4 nm)
Mali-G610 MC6
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 September 26
World price
380 GBP
453 EUR
457 EUR
457 EUR
452 EUR
4450 NOK
454 EUR
4700 SEK
455 EUR
453 EUR
440 CHF
453 EUR
450 EUR
451 EUR
440 CHF
16800 UAH
28700 RUB
453 EUR
453 EUR
458 EUR
460 EUR
1160 BYN
8900 MDL
460 USD
590 CAD
9400 MXN
1980000 COP
61000 ARS
1790 PEN
1.390819802E+14 VEF
417000 CLP
2420 BRL
70000 JMD
55000 HTG
660 AUD
730 NZD
600000 KRW
62000 JPY
107000 PKR
640 SGD
2040 MYR
5100000 UZS
4700 TJS
217000 KZT
3090 CNY
36200 INR
180 BHD
8800 EGP
330 JOD
140 KWD
1670 QAR
1680 AED
1720 SAR
191000 NGN
7700 ZAR
55000 KES
1780000 UGX
920000 CDF
1900000 MGA
198000 AOA
29200 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 5 ) | glass back or silicone polymer back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 68b colors | 144hz | dolby vision | hdr10+ | 1200 Luminance units ( hbmillion) | 2600 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~87.5% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 193 g |
| SIM card | Nano-SIM and eSIM or dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | ip68 dust/water resistant up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | blue color gradations, green color gradations, black |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 8200 ultra ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.1 GHz cortex-a78 & 3x3.0 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g610 mc6 |
| Memory v1 | 256gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 13 | upgradable to android 14 | hyperos |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.9 | 24mm ( wide ) | 1/1.28" | 1.22µm | phase detection autofocus | OIS -- 50 megapixel| lens aperture1.9 | 50mm ( telephoto ) | 1/2.88" | 0.61µm | phase detection autofocus | 2x optical zoom -- 12 megapixel| lens aperture2.2 | 15mm ( ultrawide ) | 1/3.06" | 1.12µm mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 20 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) | 0.8µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 67w wired | pd3.0 | qc4 | 100% in 42 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | color spectrum |
FAQ
Is xiaomi 13t waterproof?
ip68 dust/water resistant up to 1.5meterfor 30 min
Does xiaomi 13t support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi 13t?
5000 mAh
How much does xiaomi 13t cost?
~450 EUR
What chipset powers xiaomi 13t?
Mediatek Dimensity 8200 Ultra (4 nm)
How much RAM does xiaomi 13t have?
256GB GB



