🖥
Display size
6.67 "
AMOLED| 68B colors| 144Hz| Dol
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm)
Immortalis-G720 MC12
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 September 26
World price
530 GBP
645 EUR
644 EUR
640 EUR
646 EUR
6260 NOK
641 EUR
6600 SEK
646 EUR
644 EUR
620 CHF
648 EUR
649 EUR
641 EUR
620 CHF
23700 UAH
40400 RUB
640 EUR
649 EUR
650 EUR
644 EUR
1630 BYN
12400 MDL
650 USD
830 CAD
13200 MXN
2780000 COP
86000 ARS
2520 PEN
1.956419855E+14 VEF
587000 CLP
3400 BRL
99000 JMD
77000 HTG
930 AUD
1030 NZD
850000 KRW
87000 JPY
151000 PKR
890 SGD
2870 MYR
7100000 UZS
6600 TJS
306000 KZT
4350 CNY
50900 INR
250 BHD
12300 EGP
460 JOD
200 KWD
2340 QAR
2370 AED
2420 SAR
268000 NGN
10800 ZAR
77000 KES
2500000 UGX
1290000 CDF
2670000 MGA
278000 AOA
41100 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | aluminum frame | glass back ( panda x ) |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 68b colors | 144hz | dolby vision | hdr10+ | 1600 Luminance units ( hbmillion) | 4000 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~89.1% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 209 g |
| SIM card | Nano-SIM | eSIM or eSIM | eSIM or dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | ip68 dust/water resistant up to 2meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | gray color gradations, blue color gradations, black color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 9300+ ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.4 GHz cortex-x4 & 3x2.85 GHz cortex-x4 & 4x2.0 GHz cortex-a720 ) |
| GPU | immortalis-g720 mc12 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 12gb RAM | 512gb 16gb RAM | 1tb 12gb RAM |
| Operating System | android 14 | hyperos |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.6 | 23mm ( wide ) | 1/1.31" | 1.2µm | phase detection autofocus | OIS -- 50 megapixel| lens aperture2.0 | 60mm ( telephoto ) | 1/2.88" | 0.61µm | phase detection autofocus | 2.6x optical zoom -- 12 megapixel| lens aperture2.2 | 15mm ( ultrawide ) | 1/3.06" | 1.12µm mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.0 | 25mm ( wide ) | 1/3.44" | 0.64µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 120w wired | pd3.0 | qc4 | 100% in 19 min ( advertised ) | 50w wireless | 100% in 45 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | lhdc |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is xiaomi 14t pro waterproof?
ip68 dust/water resistant up to 2meterfor 30 min
Does xiaomi 14t pro support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi 14t pro?
5000 mAh
How much does xiaomi 14t pro cost?
~633 EUR
What chipset powers xiaomi 14t pro?
Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm)
How much RAM does xiaomi 14t pro have?
512GB GB



