🖥
Display size
6.57 "
Super AMOLED| HDR10+| 430 nits
⚡
Chipset
Qualcomm SM7250 Snapdragon 765G 5G (7 nm)
Adreno 620
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
4160 mAh
📅
Status
Available. Released 2020 May 04
World price
230 GBP
272 EUR
276 EUR
277 EUR
277 EUR
2670 NOK
278 EUR
2900 SEK
274 EUR
270 EUR
270 CHF
271 EUR
273 EUR
275 EUR
270 CHF
10100 UAH
17200 RUB
274 EUR
276 EUR
270 EUR
277 EUR
700 BYN
5300 MDL
280 USD
360 CAD
5700 MXN
1190000 COP
37000 ARS
1080 PEN
83449188200000 VEF
251000 CLP
1450 BRL
42000 JMD
33000 HTG
400 AUD
440 NZD
360000 KRW
37000 JPY
65000 PKR
380 SGD
1230 MYR
3100000 UZS
2900 TJS
131000 KZT
1860 CNY
21700 INR
110 BHD
5300 EGP
200 JOD
90 KWD
1000 QAR
1010 AED
1040 SAR
115000 NGN
4700 ZAR
33000 KES
1070000 UGX
550000 CDF
1140000 MGA
119000 AOA
17600 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | Super AMOLED | hdr10+ | 430 Luminance units ( typ ) |
|---|---|
| Display size | 6.57 inches | 104.2 cm2 ( ~85.0% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 192 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | blue, white, black, green, peach color color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm7250 snapdragon 765g 5g ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.4 GHz kryo 475 prime & 1x2.2 GHz kryo 475 gold & 6x1.8 GHz kryo 475 silver ) |
| GPU | adreno 620 |
| Memory v1 | 64gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM | 128gb 8gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 10 | miui 11 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/2.0" | 0.8µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture3.4 | 122mm ( periscope telephoto ) | phase detection autofocus | OIS | 5x optical zoom -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 15mm | 120˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.5 | ( wide ) | 1/3.06" | 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4160 mah |
|---|---|
| Battery Charge | Fast charging 20w | USB Power Delivery 3.0 | quick charge 4+ |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / evdo / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx adaptive |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | compass |
FAQ
Is xiaomi mi 10 youth 5g waterproof?
No
Does xiaomi mi 10 youth 5g support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi mi 10 youth 5g?
4160 mAh
How much does xiaomi mi 10 youth 5g cost?
~270 EUR
What chipset powers xiaomi mi 10 youth 5g?
Qualcomm SM7250 Snapdragon 765G 5G (7 nm)
How much RAM does xiaomi mi 10 youth 5g have?
256GB GB



