🖥
Display size
6.67 "
IPS LCD| 144Hz| HDR10+| 500 ni
⚡
Chipset
Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+)
Adreno 650
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2020 October 13
World price
320 GBP
388 EUR
383 EUR
383 EUR
383 EUR
3760 NOK
380 EUR
4000 SEK
390 EUR
383 EUR
380 CHF
384 EUR
386 EUR
390 EUR
380 CHF
14200 UAH
24300 RUB
390 EUR
390 EUR
384 EUR
384 EUR
980 BYN
7500 MDL
390 USD
500 CAD
8000 MXN
1670000 COP
52000 ARS
1510 PEN
1.174470055E+14 VEF
352000 CLP
2040 BRL
60000 JMD
47000 HTG
560 AUD
620 NZD
510000 KRW
52000 JPY
91000 PKR
540 SGD
1720 MYR
4300000 UZS
4000 TJS
184000 KZT
2610 CNY
30600 INR
150 BHD
7400 EGP
280 JOD
120 KWD
1410 QAR
1420 AED
1460 SAR
161000 NGN
6500 ZAR
46000 KES
1500000 UGX
780000 CDF
1600000 MGA
167000 AOA
24700 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 5 ) | glass back ( gorilla glass 5 ) | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 144hz | hdr10+ | 500 Luminance units ( typ ) | 650 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~85.2% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 216 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | black color gradations, silver color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8250 snapdragon 865 5g ( 7 nm+ ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.84 GHz cortex-a77 & 3x2.42 GHz cortex-a77 & 4x1.80 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 650 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 10 | upgradable to android 11 | miui 12.5 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.9 | 26mm ( wide ) | 1/1.73" | 0.8µm | phase detection autofocus -- 13 megapixel| lens aperture2.4 | 123˚ ( ultrawide ) | 1/3.06" | 1.12µm -- 5 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) | 1/5.0" | 1.12µm | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 20 megapixel| lens aperture2.2 | 27mm ( wide ) | 1/3.4" | 0.8µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 33w wired | pd3.0 |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | barometer |
FAQ
Is xiaomi mi 10t 5g waterproof?
No
Does xiaomi mi 10t 5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi mi 10t 5g?
5000 mAh
How much does xiaomi mi 10t 5g cost?
~380 EUR
What chipset powers xiaomi mi 10t 5g?
Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+)
How much RAM does xiaomi mi 10t 5g have?
128GB GB



