🖥
Display size
7.92 "
Flexible Super AMOLED
⚡
Chipset
Qualcomm SM8150 Snapdragon 855+ (7 nm)
Adreno 640 (700 MHz)
📷
Primary camera
108 MP
🔋
Battery
4050 mAh
📅
Status
Cancelled
World price
2010 GBP
2407 EUR
2406 EUR
2402 EUR
2408 EUR
23710 NOK
2403 EUR
25000 SEK
2410 EUR
2406 EUR
2350 CHF
2403 EUR
2410 EUR
2403 EUR
2350 CHF
89600 UAH
152900 RUB
2408 EUR
2406 EUR
2405 EUR
2409 EUR
6150 BYN
47100 MDL
2440 USD
3140 CAD
50000 MXN
10520000 COP
323000 ARS
9540 PEN
7.417705611E+14 VEF
2223000 CLP
12890 BRL
373000 JMD
292000 HTG
3520 AUD
3890 NZD
3190000 KRW
327000 JPY
570000 PKR
3370 SGD
10870 MYR
26800000 UZS
25000 TJS
1157000 KZT
16480 CNY
192900 INR
920 BHD
46600 EGP
1730 JOD
750 KWD
8880 QAR
8960 AED
9170 SAR
1016000 NGN
41000 ZAR
291000 KES
9460000 UGX
4880000 CDF
10110000 MGA
1053000 AOA
155700 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | ceramic/glass back | titanium alloy frame ( tc4 ) |
|---|---|
| Display type | flexible Super AMOLED |
| Display size | 7.92 inches | 201.8 cm2 ( ~180.8% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 241 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | black |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8150 snapdragon 855+ ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.96 GHz kryo 485 & 3x2.42 GHz kryo 485 & 4x1.8 GHz kryo 485 ) |
| GPU | adreno 640 ( 700 mhz ) |
| Memory v1 | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 10 | miui 11 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 108 megapixel| lens aperture1.7 | ( wide ) | 1/1.33" | 0.8µm | phase detection autofocus | Laser Auto focus -- 12 megapixel| lens aperture2.0 | 54mm ( telephoto ) | 1/2.55" | 1.4µm | Dual Pixel phase detection autofocus | 2x optical zoom -- 20 megapixel| lens aperture2.2 | 13mm ( ultrawide ) | 1/2.8" | 1.0µm mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | No - uses Main Camera mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4050 mah |
|---|---|
| Battery Charge | Fast charging 40w |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | compass | barometer |
FAQ
Is xiaomi mi mix alpha waterproof?
No
Does xiaomi mi mix alpha support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi mi mix alpha?
4050 mAh
How much does xiaomi mi mix alpha cost?
~2,400 EUR
What chipset powers xiaomi mi mix alpha?
Qualcomm SM8150 Snapdragon 855+ (7 nm)
How much RAM does xiaomi mi mix alpha have?
512GB GB



