🖥
Display size
6.67 "
AMOLED| 68B colors| 120Hz| HDR
⚡
Chipset
Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm)
Adreno 735
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 May 23
World price
280 GBP
339 EUR
332 EUR
340 EUR
338 EUR
3220 NOK
336 EUR
3400 SEK
335 EUR
335 EUR
320 CHF
339 EUR
338 EUR
337 EUR
320 CHF
12200 UAH
20800 RUB
330 EUR
336 EUR
340 EUR
330 EUR
840 BYN
6400 MDL
340 USD
430 CAD
6800 MXN
1430000 COP
44000 ARS
1300 PEN
1.007571679E+14 VEF
302000 CLP
1750 BRL
51000 JMD
40000 HTG
480 AUD
530 NZD
440000 KRW
45000 JPY
78000 PKR
460 SGD
1480 MYR
3700000 UZS
3400 TJS
158000 KZT
2240 CNY
26200 INR
130 BHD
6400 EGP
240 JOD
110 KWD
1210 QAR
1220 AED
1250 SAR
138000 NGN
5600 ZAR
40000 KES
1290000 UGX
670000 CDF
1380000 MGA
143000 AOA
21200 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass victus ) | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 68b colors | 120hz | hdr10+ | dolby vision | 500 Luminance units ( typ ) | 1200 Luminance units ( hbmillion) | 2400 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~89.8% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass victus |
| Weight in gram | 179 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | ip64 | dust and water resistant |
| Audio jack | No |
| Colors | black, green, titanium color |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8635 snapdragon 8s generation 3 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.0 GHz cortex-x4 & 4x2.8 GHz cortex-a720 & 3x2.0 GHz cortex-a520 ) |
| GPU | adreno 735 |
| Memory v1 | 256gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 12gb RAM | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 14 | up to 3 major android upgrades | hyperos |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.6 | ( wide ) | 1/1.95" | 0.8µm | multi-directional phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 20 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) | 0.8µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 90w wired | pd3.0 | 2-100% in 35 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | compass |
FAQ
Is xiaomi poco f6 waterproof?
ip64 | dust and water resistant
Does xiaomi poco f6 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi poco f6?
5000 mAh
How much does xiaomi poco f6 cost?
~326 EUR
What chipset powers xiaomi poco f6?
Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm)
How much RAM does xiaomi poco f6 have?
512GB GB



