🖥
Display size
6.67 "
AMOLED| 68B colors| 120Hz| 384
⚡
Chipset
Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm)
Adreno 830
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5300 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 March 27
World price
560 GBP
672 EUR
680 EUR
671 EUR
677 EUR
6590 NOK
676 EUR
7000 SEK
672 EUR
675 EUR
660 CHF
671 EUR
677 EUR
675 EUR
660 CHF
24900 UAH
42500 RUB
679 EUR
672 EUR
670 EUR
679 EUR
1710 BYN
13100 MDL
680 USD
870 CAD
13900 MXN
2930000 COP
90000 ARS
2660 PEN
2.061504018E+14 VEF
618000 CLP
3580 BRL
104000 JMD
81000 HTG
980 AUD
1090 NZD
890000 KRW
91000 JPY
159000 PKR
940 SGD
3020 MYR
7500000 UZS
7000 TJS
322000 KZT
4580 CNY
53700 INR
260 BHD
13000 EGP
480 JOD
210 KWD
2470 QAR
2490 AED
2550 SAR
283000 NGN
11400 ZAR
81000 KES
2630000 UGX
1360000 CDF
2810000 MGA
293000 AOA
43300 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( shield glass ) | glass back | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 68b colors | 120hz | 3840hz pwmillion| dolby vision | hdr10+ | 1800 Luminance units ( hbmillion) | 3200 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~89.3% screen to body ratio ) |
| Display Protection | poco shield glass | mohs level 5 |
| Weight in gram | 212 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip68 dust tight and water resistant immersible up to 2.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | black, yellow |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8750-ab snapdragon 8 elite ( 3 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x4.32 GHz oryon v2 phoenix l + 6x3.53 GHz oryon v2 phoenix m ) |
| GPU | adreno 830 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 16gb RAM |
| Operating System | android 15 | hyperos 2 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.6 | 24mm ( wide ) | 1/1.55" | 1.0µm | multi-directional phase detection autofocus | OIS -- 50 megapixel| lens aperture2.0 | 60mm ( telephoto ) | 1/2.76" | 0.64µm | multi-directional phase detection autofocus ( 10cm - ) | OIS | 2.5x optical zoom -- 32 megapixel| lens aperture2.2 | 15mm | 120˚ ( ultrawide ) | 1/3.42" | 0.64µm mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.0 | 24mm | ( wide ) | 1/3.42" | 0.64µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5300 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 120w wired | pd3.0 | qc3+ | 100% in 34 min | 50w wireless |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 6.0 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive | aptx lossless | lhdc 5 |
| USB | USB Type-C | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | ultrasonic ) | accelerometer | proximity | gyroscope | compass |
FAQ
Is xiaomi poco f7 ultra waterproof?
ip68 dust tight and water resistant immersible up to 2.5meterfor 30 min
Does xiaomi poco f7 ultra support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi poco f7 ultra?
5300 mAh
How much does xiaomi poco f7 ultra cost?
~667 EUR
What chipset powers xiaomi poco f7 ultra?
Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm)
How much RAM does xiaomi poco f7 ultra have?
512GB GB



