🖥
Display size
6.59 "
AMOLED| 68B colors| 2560Hz PWM
⚡
Chipset
Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm)
Adreno 830
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6210 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 November 26
World price
480 GBP
577 EUR
575 EUR
580 EUR
580 EUR
5630 NOK
575 EUR
6000 SEK
572 EUR
570 EUR
560 CHF
570 EUR
579 EUR
573 EUR
560 CHF
21300 UAH
36400 RUB
579 EUR
579 EUR
579 EUR
577 EUR
1460 BYN
11200 MDL
580 USD
750 CAD
11900 MXN
2500000 COP
77000 ARS
2270 PEN
1.761705083E+14 VEF
528000 CLP
3060 BRL
89000 JMD
70000 HTG
840 AUD
930 NZD
760000 KRW
78000 JPY
136000 PKR
800 SGD
2580 MYR
6400000 UZS
6000 TJS
275000 KZT
3920 CNY
45900 INR
220 BHD
11100 EGP
410 JOD
180 KWD
2110 QAR
2130 AED
2180 SAR
242000 NGN
9800 ZAR
69000 KES
2250000 UGX
1160000 CDF
2400000 MGA
250000 AOA
37000 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 7i ) | aluminum frame | glass back |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 68b colors | 2560hz pwmillion| 120hz | dolby vision | hdr10+ | 2000 Luminance units ( hbmillion) | 3500 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.59 inches | 106.5 cm2 ( ~89.8% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 7i |
| Weight in gram | 199 g |
| SIM card | · Nano-SIM + Nano-SIM + |
| Water Resistance | ip68 dust tight and water resistant immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | silver color gradations, blue, black |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8750-ab snapdragon 8 elite ( 3 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x4.32 GHz oryon v2 phoenix l + 6x3.53 GHz oryon v2 phoenix m ) |
| GPU | adreno 830 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 16 | hyperos 3 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.9 | 24mm ( wide ) | 1/1.55" | 1.0µm | multi-directional phase detection autofocus | OIS -- 50 megapixel| lens aperture2.2 | 60mm ( telephoto ) | 1/2.88" | 0.61µm | multi-directional phase detection autofocus | 2.5x optical zoom -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 15mm | 120˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm -- mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 20 megapixel| lens aperture2.2 | 21mm ( wide ) | 1/4.0" | 0.7µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6210 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 100w wired | pd3.0 | qc3+ | 100w pps | 100% in 37 min | | 22.5w reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive | lhdc 5.0 | asha | auracast |
| USB | USB Type-C | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | ultrasonic ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is xiaomi poco f8 pro waterproof?
ip68 dust tight and water resistant immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does xiaomi poco f8 pro support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi poco f8 pro?
6210 mAh
How much does xiaomi poco f8 pro cost?
~570 EUR
What chipset powers xiaomi poco f8 pro?
Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm)
How much RAM does xiaomi poco f8 pro have?
512GB GB



