🖥
Display size
6.5 "
IPS LCD| 90Hz| 400 nits (typ)|
⚡
Chipset
Mediatek MT6833 Dimensity 700 (7 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 May 22
World price
130 GBP
168 EUR
170 EUR
169 EUR
164 EUR
1530 NOK
169 EUR
1700 SEK
160 EUR
163 EUR
160 CHF
162 EUR
163 EUR
167 EUR
160 CHF
5800 UAH
9900 RUB
164 EUR
169 EUR
166 EUR
169 EUR
400 BYN
3100 MDL
160 USD
210 CAD
3300 MXN
680000 COP
21000 ARS
620 PEN
47906015400000 VEF
144000 CLP
840 BRL
25000 JMD
19000 HTG
230 AUD
260 NZD
210000 KRW
22000 JPY
37000 PKR
220 SGD
710 MYR
1800000 UZS
1700 TJS
75000 KZT
1070 CNY
12500 INR
60 BHD
3100 EGP
120 JOD
50 KWD
580 QAR
580 AED
600 SAR
66000 NGN
2700 ZAR
19000 KES
620000 UGX
320000 CDF
660000 MGA
68000 AOA
10100 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 3 ) | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 90hz | 400 Luminance units ( typ ) | 500 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 6.5 inches | 102.0 cm2 ( ~83.7% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 3 |
| Weight in gram | 190 g |
| SIM card | Hybrid dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | yellow color gradations, black color gradations, blue color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6833 dimensity 700 ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 11 | miui 12 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/2.0" | 0.8µm | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 18w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is xiaomi poco m3 pro 5g waterproof?
No
Does xiaomi poco m3 pro 5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi poco m3 pro 5g?
5000 mAh
How much does xiaomi poco m3 pro 5g cost?
~155 EUR
What chipset powers xiaomi poco m3 pro 5g?
Mediatek MT6833 Dimensity 700 (7 nm)
How much RAM does xiaomi poco m3 pro 5g have?
128GB GB



