🖥
Display size
6.9 "
IPS LCD| 144Hz| 700 nits (typ)
⚡
Chipset
Qualcomm SM6375 Snapdragon 6s Gen 3 (6 nm)
Adreno 619
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
7000 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 August 19
World price
120 GBP
147 EUR
148 EUR
150 EUR
149 EUR
1390 NOK
150 EUR
1500 SEK
142 EUR
147 EUR
140 CHF
146 EUR
141 EUR
143 EUR
140 CHF
5300 UAH
9000 RUB
147 EUR
140 EUR
142 EUR
142 EUR
360 BYN
2800 MDL
150 USD
190 CAD
3000 MXN
620000 COP
19000 ARS
560 PEN
43269949400000 VEF
130000 CLP
760 BRL
22000 JMD
17000 HTG
210 AUD
230 NZD
190000 KRW
20000 JPY
34000 PKR
200 SGD
640 MYR
1600000 UZS
1500 TJS
68000 KZT
960 CNY
11300 INR
60 BHD
2800 EGP
100 JOD
50 KWD
520 QAR
530 AED
540 SAR
60000 NGN
2400 ZAR
17000 KES
560000 UGX
290000 CDF
590000 MGA
62000 AOA
9100 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 144hz | 700 Luminance units ( typ ) | 850 Luminance units ( hbmillion) |
|---|---|
| Display size | 6.9 inches | 116.9 cm2 ( ~86.2% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 3 |
| Weight in gram | 217 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip64 dust tight and water resistant water splashes |
| Audio jack | No |
| Colors | silver color gradations, cyan color gradations, black color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6375 snapdragon 6s generation 3 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.3 GHz cortex-a78 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 619 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 15 | up to 2 major android upgrades | hyperos 2 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus -- auxiliary lens mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 7000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 33w wired | 18w reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | compass |
FAQ
Is xiaomi poco m7 plus waterproof?
ip64 dust tight and water resistant water splashes
Does xiaomi poco m7 plus support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi poco m7 plus?
7000 mAh
How much does xiaomi poco m7 plus cost?
~140 EUR
What chipset powers xiaomi poco m7 plus?
Qualcomm SM6375 Snapdragon 6s Gen 3 (6 nm)
How much RAM does xiaomi poco m7 plus have?
128GB GB



