🖥
Display size
6.67 "
AMOLED| 120Hz| Dolby Vision| H
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 7025 Ultra (6 nm)
IMG BXM-8-256
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5110 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 December 20
World price
150 GBP
174 EUR
180 EUR
171 EUR
170 EUR
1680 NOK
171 EUR
1800 SEK
173 EUR
171 EUR
170 CHF
177 EUR
172 EUR
177 EUR
170 CHF
6400 UAH
10900 RUB
175 EUR
174 EUR
175 EUR
175 EUR
440 BYN
3400 MDL
180 USD
230 CAD
3600 MXN
750000 COP
23000 ARS
680 PEN
52542081500000 VEF
158000 CLP
920 BRL
27000 JMD
21000 HTG
250 AUD
280 NZD
230000 KRW
24000 JPY
41000 PKR
240 SGD
770 MYR
1900000 UZS
1800 TJS
82000 KZT
1170 CNY
13700 INR
70 BHD
3300 EGP
130 JOD
60 KWD
630 QAR
640 AED
650 SAR
72000 NGN
2900 ZAR
21000 KES
670000 UGX
350000 CDF
720000 MGA
75000 AOA
11100 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | AMOLED | 120hz | dolby vision | hdr10+ | 2100 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~87.4% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 190 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip64 dust tight and water resistant water splashes |
| Audio jack | Yes |
| Colors | lavender color color gradations, lunar dust, twilight color color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 7025 ultra ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.5 GHz cortex-a78 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | img bxm-8-256 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 14 | up to 2 ( int ) / 4 ( eu ) major android upgrades | hyperos |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.5 | 26mm ( wide ) | 1/1.95" | 0.8µm | phase detection autofocus | OIS -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 20 megapixel| lens aperture2.5 | ( wide ) | 1/4.0" | 0.7µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5110 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 45w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is xiaomi poco m7 pro 5g waterproof?
ip64 dust tight and water resistant water splashes
Does xiaomi poco m7 pro 5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi poco m7 pro 5g?
5110 mAh
How much does xiaomi poco m7 pro 5g cost?
~170 EUR
What chipset powers xiaomi poco m7 pro 5g?
Mediatek Dimensity 7025 Ultra (6 nm)
How much RAM does xiaomi poco m7 pro 5g have?
256GB GB



