🖥
Display size
12.1 "
IPS LCD| 68B colors| 120Hz| Do
⚡
Chipset
Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm)
Adreno 710
📷
Primary camera
8 MP
🔋
Battery
10000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 August 27
World price
190 GBP
223 EUR
225 EUR
225 EUR
229 EUR
2180 NOK
230 EUR
2300 SEK
223 EUR
222 EUR
220 CHF
227 EUR
229 EUR
223 EUR
220 CHF
8300 UAH
14100 RUB
224 EUR
220 EUR
227 EUR
229 EUR
570 BYN
4400 MDL
230 USD
290 CAD
4600 MXN
970000 COP
30000 ARS
880 PEN
67995634800000 VEF
204000 CLP
1180 BRL
35000 JMD
27000 HTG
330 AUD
360 NZD
300000 KRW
30000 JPY
53000 PKR
310 SGD
1000 MYR
2500000 UZS
2300 TJS
107000 KZT
1510 CNY
17700 INR
90 BHD
4300 EGP
160 JOD
70 KWD
820 QAR
820 AED
840 SAR
94000 NGN
3800 ZAR
27000 KES
870000 UGX
450000 CDF
930000 MGA
97000 AOA
14300 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 3 ) | aluminum frame | aluminum back |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 68b colors | 120hz | dolby vision | 600 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 12.1 inches | 424.5 cm2 ( ~83.4% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 3 |
| Weight in gram | 568 g |
| SIM card | Nano-SIM |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | gray color gradations, blue |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm7435-ab snapdragon 7s generation 2 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.40 GHz cortex-a78 & 4x1.95 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 710 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 14 | hyperos |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) | 1/4.0" | 1.12µm mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.3 | ( wide ) | 1/4.0" | 1.12µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 10000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 33w wired | pd3.0 | qc3+ |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | accelerometer | gyroscope | proximity ( accessories only ) | compass |
FAQ
Is xiaomi poco pad 5g waterproof?
No
Does xiaomi poco pad 5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi poco pad 5g?
10000 mAh
How much does xiaomi poco pad 5g cost?
~220 EUR
What chipset powers xiaomi poco pad 5g?
Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm)
How much RAM does xiaomi poco pad 5g have?
256GB GB



