🖥
Display size
6.6 "
IPS LCD| 144Hz| HDR10| Dolby V
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 8100 (5 nm)
Mali-G610 MC6
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
5080 mAh
📅
Status
Available. Released 2022 June 27
World price
230 GBP
280 EUR
287 EUR
283 EUR
287 EUR
2710 NOK
289 EUR
2900 SEK
290 EUR
290 EUR
270 CHF
281 EUR
284 EUR
282 EUR
270 CHF
10300 UAH
17500 RUB
287 EUR
288 EUR
287 EUR
288 EUR
710 BYN
5400 MDL
280 USD
360 CAD
5800 MXN
1210000 COP
37000 ARS
1090 PEN
84685472400000 VEF
254000 CLP
1470 BRL
43000 JMD
34000 HTG
410 AUD
450 NZD
370000 KRW
38000 JPY
66000 PKR
390 SGD
1240 MYR
3100000 UZS
2900 TJS
133000 KZT
1880 CNY
22100 INR
110 BHD
5400 EGP
200 JOD
90 KWD
1020 QAR
1030 AED
1050 SAR
116000 NGN
4700 ZAR
34000 KES
1080000 UGX
560000 CDF
1160000 MGA
121000 AOA
17800 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 144hz | HDR10 | dolby vision | 500 Luminance units ( typ ) | 650 Luminance units ( hbmillion) |
|---|---|
| Display size | 6.6 inches | 103.4 cm2 ( ~85.1% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 200 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, blue, silver |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 8100 ( 5 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.85 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g610 mc6 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 12 | miui 13 for poco |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.9 ( wide ) | 1/1.72" | 0.8µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 120˚ | ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.5 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5080 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 67w wired | pd3.0 | 100% in 46 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | gyroscope | compass | color spectrum |
FAQ
Is xiaomi poco x4 gt waterproof?
No
Does xiaomi poco x4 gt support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi poco x4 gt?
5080 mAh
How much does xiaomi poco x4 gt cost?
~274 EUR
What chipset powers xiaomi poco x4 gt?
Mediatek Dimensity 8100 (5 nm)
How much RAM does xiaomi poco x4 gt have?
256GB GB



