🖥
Display size
6.67 "
AMOLED| 1B colors| 120Hz| 1000
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6080 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
108 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 March 13
World price
150 GBP
187 EUR
181 EUR
189 EUR
182 EUR
1780 NOK
188 EUR
1900 SEK
182 EUR
180 EUR
180 CHF
185 EUR
181 EUR
181 EUR
180 CHF
6800 UAH
11500 RUB
186 EUR
180 EUR
185 EUR
190 EUR
470 BYN
3600 MDL
190 USD
240 CAD
3800 MXN
790000 COP
25000 ARS
720 PEN
55632792100000 VEF
167000 CLP
970 BRL
28000 JMD
22000 HTG
270 AUD
300 NZD
240000 KRW
25000 JPY
43000 PKR
260 SGD
820 MYR
2100000 UZS
1900 TJS
87000 KZT
1240 CNY
14500 INR
70 BHD
3500 EGP
130 JOD
60 KWD
670 QAR
680 AED
690 SAR
77000 NGN
3100 ZAR
22000 KES
710000 UGX
370000 CDF
760000 MGA
79000 AOA
11700 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 5 ) | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 1b colors | 120hz | 1000 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~88.9% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 175 g |
| SIM card | Hybrid dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black color gradations, blue color gradations, orange color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6080 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 13 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 108 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 0.64µm | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 33w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is xiaomi poco x6 neo waterproof?
No
Does xiaomi poco x6 neo support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi poco x6 neo?
5000 mAh
How much does xiaomi poco x6 neo cost?
~180 EUR
What chipset powers xiaomi poco x6 neo?
Mediatek Dimensity 6080 (6 nm)
How much RAM does xiaomi poco x6 neo have?
256GB GB



