🖥
Display size
6.79 "
IPS LCD| 120Hz| 550 nits (HBM)
⚡
Chipset
Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 AE (4 nm)
Adreno 613
📷
Primary camera
108 MP
🔋
Battery
5030 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 July 12
World price
130 GBP
157 EUR
151 EUR
151 EUR
150 EUR
1490 NOK
160 EUR
1600 SEK
160 EUR
151 EUR
150 CHF
160 EUR
156 EUR
152 EUR
150 CHF
5600 UAH
9600 RUB
150 EUR
157 EUR
158 EUR
153 EUR
390 BYN
3000 MDL
160 USD
200 CAD
3200 MXN
660000 COP
21000 ARS
600 PEN
46360660100000 VEF
139000 CLP
810 BRL
24000 JMD
19000 HTG
220 AUD
250 NZD
200000 KRW
21000 JPY
36000 PKR
210 SGD
680 MYR
1700000 UZS
1600 TJS
73000 KZT
1030 CNY
12100 INR
60 BHD
3000 EGP
110 JOD
50 KWD
560 QAR
560 AED
580 SAR
64000 NGN
2600 ZAR
19000 KES
600000 UGX
310000 CDF
640000 MGA
66000 AOA
9800 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 3 ) | glass back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 120hz | 550 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 6.79 inches | 109.5 cm2 ( ~85.1% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 3 |
| Weight in gram | 205 g |
| SIM card | Hybrid dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black color gradations, blue color gradations, pink color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm4450 snapdragon 4 generation 2 ae ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.3 GHz cortex-a78 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 613 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 14 | hyperos | up to 2 major android upgrades |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 108 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 0.64µm | phase detection autofocus -- 2 megapixel| ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 13 megapixel| lens aperture2.5 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5030 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 33w wired | 50% in 30 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | compass |
FAQ
Is xiaomi redmi 13 5g waterproof?
No
Does xiaomi redmi 13 5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi redmi 13 5g?
5030 mAh
How much does xiaomi redmi 13 5g cost?
~150 EUR
What chipset powers xiaomi redmi 13 5g?
Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 AE (4 nm)
How much RAM does xiaomi redmi 13 5g have?
256GB GB



