🖥
Display size
6.74 "
IPS LCD| 90Hz| 450 nits (typ)|
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 December 08
World price
110 GBP
133 EUR
136 EUR
140 EUR
133 EUR
1290 NOK
139 EUR
1400 SEK
131 EUR
130 EUR
130 CHF
137 EUR
135 EUR
139 EUR
130 CHF
4900 UAH
8300 RUB
139 EUR
138 EUR
139 EUR
136 EUR
340 BYN
2600 MDL
140 USD
170 CAD
2800 MXN
570000 COP
18000 ARS
520 PEN
40179238800000 VEF
121000 CLP
700 BRL
21000 JMD
16000 HTG
190 AUD
210 NZD
180000 KRW
18000 JPY
31000 PKR
190 SGD
590 MYR
1500000 UZS
1400 TJS
63000 KZT
900 CNY
10500 INR
50 BHD
2600 EGP
100 JOD
40 KWD
480 QAR
490 AED
500 SAR
56000 NGN
2300 ZAR
16000 KES
520000 UGX
270000 CDF
550000 MGA
57000 AOA
8500 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 90hz | 450 Luminance units ( typ ) | 600 Luminance units ( hbmillion) |
|---|---|
| Display size | 6.74 inches | 109.7 cm2 ( ~83.8% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass |
| Weight in gram | 195 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, green, purple |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6100+ ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Operating System | android 13 | miui 14 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 28mm ( wide ) | phase detection autofocus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 5 megapixelmp |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 18w wired | pd |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / cdma2000 / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | compass |
FAQ
Is xiaomi redmi 13r waterproof?
No
Does xiaomi redmi 13r support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi redmi 13r?
5000 mAh
How much does xiaomi redmi 13r cost?
~130 EUR
What chipset powers xiaomi redmi 13r?
Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm)
How much RAM does xiaomi redmi 13r have?
128GB GB



