🖥
Display size
6.9 "
IPS LCD| 120Hz| 800 nits (peak
⚡
Chipset
Unisoc T8300 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
32 MP
🔋
Battery
6300 mAh
📅
Status
Coming soon. expected. release 2026 April 03
World price
100 GBP
125 EUR
124 EUR
126 EUR
120 EUR
1190 NOK
121 EUR
1300 SEK
124 EUR
127 EUR
120 CHF
124 EUR
130 EUR
130 EUR
120 CHF
4500 UAH
7700 RUB
122 EUR
126 EUR
125 EUR
125 EUR
310 BYN
2400 MDL
130 USD
160 CAD
2500 MXN
530000 COP
17000 ARS
480 PEN
37088528100000 VEF
112000 CLP
650 BRL
19000 JMD
15000 HTG
180 AUD
200 NZD
160000 KRW
17000 JPY
29000 PKR
170 SGD
550 MYR
1400000 UZS
1300 TJS
58000 KZT
830 CNY
9700 INR
50 BHD
2400 EGP
90 JOD
40 KWD
450 QAR
450 AED
460 SAR
51000 NGN
2100 ZAR
15000 KES
480000 UGX
250000 CDF
510000 MGA
53000 AOA
7800 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 120hz | 800 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.9 inches | 114.9 cm2 ( ~84.3% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 210 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, blue, purple |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | unisoc t8300 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz cortex-a78 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 4gb RAM | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 16 | hyperos 3 | up to 4 major android upgrades |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 32 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) | 1.12µm | Auto focus -- auxiliary lens mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) | 1/4.0" | 1.12µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6300 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 15w wired | 7.5w reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | compass |
FAQ
Is xiaomi redmi 15a waterproof?
No
Does xiaomi redmi 15a support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi redmi 15a?
6300 mAh
How much does xiaomi redmi 15a cost?
~120 EUR
What chipset powers xiaomi redmi 15a?
Unisoc T8300 (6 nm)
How much RAM does xiaomi redmi 15a have?
128GB GB



