🖥
Display size
6.53 "
IPS LCD| 400 nits (typ)
⚡
Chipset
MediaTek MT6762G Helio G25 (12 nm)
PowerVR GE8320
📷
Primary camera
13 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2020 September 09
World price
90 GBP
109 EUR
110 EUR
106 EUR
106 EUR
960 NOK
102 EUR
1100 SEK
110 EUR
105 EUR
100 CHF
100 EUR
105 EUR
106 EUR
100 CHF
3700 UAH
6200 RUB
100 EUR
108 EUR
105 EUR
108 EUR
250 BYN
1900 MDL
100 USD
130 CAD
2100 MXN
430000 COP
14000 ARS
390 PEN
29979893600000 VEF
90000 CLP
520 BRL
16000 JMD
12000 HTG
150 AUD
160 NZD
130000 KRW
14000 JPY
24000 PKR
140 SGD
440 MYR
1100000 UZS
1100 TJS
47000 KZT
670 CNY
7800 INR
40 BHD
1900 EGP
70 JOD
30 KWD
360 QAR
370 AED
370 SAR
42000 NGN
1700 ZAR
12000 KES
390000 UGX
200000 CDF
410000 MGA
43000 AOA
6300 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 400 Luminance units ( typ ) |
|---|---|
| Display size | 6.53 inches | 102.9 cm2 ( ~81.1% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 194 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | gray color gradations, blue color gradations, ocean color color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6762g helio g25 ( 12 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.0 GHz cortex-a53 & 4x1.5 GHz cortex-a53 ) |
| GPU | powervr ge8320 |
| Memory v1 | 32gb 2gb RAM |
| Operating System | android 10 | miui 12 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 13 megapixel| lens aperture2.2 | 28mm ( wide ) | 1.0µm | phase detection autofocus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 5 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) | 1.12µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 10w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | microusb 2.0 | USB on-the-go |
| Sensors | accelerometer | proximity |
FAQ
Is xiaomi redmi 9at waterproof?
No
Does xiaomi redmi 9at support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of xiaomi redmi 9at?
5000 mAh
How much does xiaomi redmi 9at cost?
~97 EUR
What chipset powers xiaomi redmi 9at?
MediaTek MT6762G Helio G25 (12 nm)
How much RAM does xiaomi redmi 9at have?
32GB GB



