🖥
Display size
6.53 "
IPS LCD| 400 nits (typ)
⚡
Chipset
MediaTek MT6765G Helio G35 (12 nm)
PowerVR GE8320
📷
Primary camera
13 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2020 August 12
World price
100 GBP
119 EUR
117 EUR
111 EUR
116 EUR
1080 NOK
119 EUR
1200 SEK
116 EUR
119 EUR
110 CHF
119 EUR
116 EUR
113 EUR
110 CHF
4100 UAH
7000 RUB
110 EUR
116 EUR
117 EUR
118 EUR
280 BYN
2200 MDL
110 USD
150 CAD
2300 MXN
480000 COP
15000 ARS
440 PEN
33688746400000 VEF
101000 CLP
590 BRL
17000 JMD
14000 HTG
160 AUD
180 NZD
150000 KRW
15000 JPY
26000 PKR
160 SGD
500 MYR
1300000 UZS
1200 TJS
53000 KZT
750 CNY
8800 INR
50 BHD
2200 EGP
80 JOD
40 KWD
410 QAR
410 AED
420 SAR
47000 NGN
1900 ZAR
14000 KES
430000 UGX
230000 CDF
460000 MGA
48000 AOA
7100 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 400 Luminance units ( typ ) |
|---|---|
| Display size | 6.53 inches | 102.9 cm2 ( ~81.1% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 196 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | gray color gradations, sunrise color gradations, twilight color color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6765g helio g35 ( 12 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.3 GHz cortex-a53 & 4x1.8 GHz cortex-a53 ) |
| GPU | powervr ge8320 |
| Memory v1 | 32gb 2gb RAM |
| Memory v2 | 32gb 3gb RAM | 64gb 2gb RAM | 64gb 3gb RAM | 64gb 4gb RAM | 128gb 4gb RAM |
| Operating System | android 10 | miui 12 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 13 megapixel| lens aperture2.2 | 28mm ( wide ) | 1.0µm | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 5 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) | 1.12µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | microusb 2.0 | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( rear-mounted ) | accelerometer | proximity |
FAQ
Is xiaomi redmi 9c waterproof?
No
Does xiaomi redmi 9c support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of xiaomi redmi 9c?
5000 mAh
How much does xiaomi redmi 9c cost?
~109 EUR
What chipset powers xiaomi redmi 9c?
MediaTek MT6765G Helio G35 (12 nm)
How much RAM does xiaomi redmi 9c have?
128GB GB



