🖥
Display size
6.67 "
OLED| 68B colors| 120Hz| Dolby
⚡
Chipset
Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
Adreno 730
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
5500 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 January 01
World price
300 GBP
370 EUR
361 EUR
366 EUR
370 EUR
3530 NOK
360 EUR
3800 SEK
364 EUR
365 EUR
350 CHF
362 EUR
368 EUR
364 EUR
350 CHF
13400 UAH
22800 RUB
369 EUR
360 EUR
361 EUR
365 EUR
920 BYN
7000 MDL
370 USD
470 CAD
7500 MXN
1570000 COP
49000 ARS
1420 PEN
1.10338371E+14 VEF
331000 CLP
1920 BRL
56000 JMD
44000 HTG
530 AUD
580 NZD
480000 KRW
49000 JPY
85000 PKR
500 SGD
1620 MYR
4000000 UZS
3800 TJS
173000 KZT
2450 CNY
28700 INR
140 BHD
7000 EGP
260 JOD
120 KWD
1320 QAR
1340 AED
1370 SAR
152000 NGN
6100 ZAR
44000 KES
1410000 UGX
730000 CDF
1510000 MGA
157000 AOA
23200 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | OLED | 68b colors | 120hz | dolby vision | hdr10+ | 1400 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~87.5% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 199 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | black, white, blue, green |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8475 snapdragon 8+ generation 1 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.0 GHz cortex-x2 & 3x2.5 GHz cortex-a710 & 4x1.80 GHz cortex-a510 ) |
| GPU | adreno 730 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM | 256gb 16gb RAM | 512gb 12gb RAM | 512gb 16gb RAM | 1tb 16gb RAM |
| Operating System | android 13 | miui 14 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/2" | 0.7µm | phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 120˚ ( ultrawide ) | 1/4" | 1.12µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.5 | ( wide ) | 1/3.06" | 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 67w wired | pd3.0 | qc3+ | 30w wireless |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / cdma2000 / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | color spectrum |
FAQ
Is xiaomi redmi k60 waterproof?
No
Does xiaomi redmi k60 support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi redmi k60?
5500 mAh
How much does xiaomi redmi k60 cost?
~357 EUR
What chipset powers xiaomi redmi k60?
Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
How much RAM does xiaomi redmi k60 have?
512GB GB



