🖥
Display size
6.67 "
AMOLED| 68B colors| 120Hz| Dol
⚡
Chipset
Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm)
Adreno 735
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 April 10
World price
220 GBP
266 EUR
267 EUR
268 EUR
270 EUR
2570 NOK
270 EUR
2700 SEK
260 EUR
269 EUR
260 CHF
267 EUR
270 EUR
268 EUR
260 CHF
9700 UAH
16600 RUB
262 EUR
267 EUR
267 EUR
262 EUR
670 BYN
5100 MDL
270 USD
340 CAD
5500 MXN
1140000 COP
35000 ARS
1040 PEN
80358477500000 VEF
241000 CLP
1400 BRL
41000 JMD
32000 HTG
380 AUD
430 NZD
350000 KRW
36000 JPY
62000 PKR
370 SGD
1180 MYR
2900000 UZS
2800 TJS
126000 KZT
1790 CNY
20900 INR
100 BHD
5100 EGP
190 JOD
90 KWD
970 QAR
970 AED
1000 SAR
111000 NGN
4500 ZAR
32000 KES
1030000 UGX
530000 CDF
1100000 MGA
114000 AOA
16900 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass victus ) | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 68b colors | 120hz | dolby vision | hdr10+ | 2400 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~89.9% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass victus |
| Weight in gram | 179 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | ip64 dust and water resistant |
| Audio jack | No |
| Colors | black, green, titanium color, harry potter |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8635 snapdragon 8s generation 3 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.0 GHz cortex-x4 & 4x2.8 GHz cortex-a720 & 3x2.0 GHz cortex-a520 ) |
| GPU | adreno 735 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 12gb RAM | 512gb 16gb RAM | 1tb 16gb RAM |
| Operating System | android 14 | hyperos |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.6 | ( wide ) | 1/1.95" | 0.8µm | phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 20 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) | 0.8µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 90w wired | pd3.0 | qc3+ |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / cdma2000 / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive | lhdc |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is xiaomi redmi turbo 3 waterproof?
ip64 dust and water resistant
Does xiaomi redmi turbo 3 support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi redmi turbo 3?
5000 mAh
How much does xiaomi redmi turbo 3 cost?
~260 EUR
What chipset powers xiaomi redmi turbo 3?
Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm)
How much RAM does xiaomi redmi turbo 3 have?
512GB GB



