🖥
Display size
6.59 "
AMOLED| 1B colors| 144Hz| HDR1
⚡
Chipset
Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G+ (7 nm+)
Adreno 650
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
6000 mAh
📅
Status
Available. Released 2020 July 23
World price
450 GBP
549 EUR
542 EUR
549 EUR
547 EUR
5310 NOK
547 EUR
5600 SEK
544 EUR
548 EUR
530 CHF
547 EUR
540 EUR
550 EUR
530 CHF
20100 UAH
34300 RUB
546 EUR
540 EUR
547 EUR
542 EUR
1380 BYN
10600 MDL
550 USD
710 CAD
11200 MXN
2360000 COP
73000 ARS
2140 PEN
1.659711631E+14 VEF
498000 CLP
2890 BRL
84000 JMD
66000 HTG
790 AUD
870 NZD
720000 KRW
74000 JPY
128000 PKR
760 SGD
2440 MYR
6000000 UZS
5600 TJS
259000 KZT
3690 CNY
43200 INR
210 BHD
10500 EGP
390 JOD
170 KWD
1990 QAR
2010 AED
2050 SAR
228000 NGN
9200 ZAR
65000 KES
2120000 UGX
1100000 CDF
2270000 MGA
236000 AOA
34900 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | AMOLED | 1b colors | 144hz | hdr10+ | 650 Luminance units ( typ ) |
|---|---|
| Display size | 6.59 inches | 106.6 cm2 ( ~79.9% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 240 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Audio jack | No |
| Colors | black color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8250 snapdragon 865 5g+ ( 7 nm+ ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.1 GHz kryo 585 & 3x2.42 GHz kryo 585 & 4x1.8 GHz kryo 585 ) |
| GPU | adreno 650 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 12gb RAM | 256gb 12gb RAM | 512gb 12gb RAM | 512gb 16gb RAM |
| Operating System | android 10 | rog ui |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/1.73" | 0.8µm | phase detection autofocus -- 13 megapixel| lens aperture2.4 | 11mm | 125¡ ( ultrawide ) -- 5 megapixel| lens aperture2.0 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 24 megapixel| lens aperture2.0 | 27mm ( wide ) | 0.9µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6000 mah |
|---|
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive |
| USB | USB Type-C 3.1.0 ( side ) | USB Type-C 2.0 ( bottom ) | accessory connector | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is asus rog phone 3 zs661ks waterproof?
-
Does asus rog phone 3 zs661ks support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of asus rog phone 3 zs661ks?
6000 mAh
How much does asus rog phone 3 zs661ks cost?
~537 EUR
What chipset powers asus rog phone 3 zs661ks?
Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G+ (7 nm+)
How much RAM does asus rog phone 3 zs661ks have?
512GB GB



