🖥
Display size
6.67 "
Super AMOLED | 90Hz| HDR10+| 7
⚡
Chipset
Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G+ (7 nm+)
Adreno 650
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2020 September 01
World price
450 GBP
542 EUR
547 EUR
544 EUR
550 EUR
5310 NOK
544 EUR
5600 SEK
540 EUR
545 EUR
530 CHF
541 EUR
544 EUR
541 EUR
530 CHF
20100 UAH
34300 RUB
543 EUR
546 EUR
548 EUR
544 EUR
1380 BYN
10600 MDL
550 USD
710 CAD
11200 MXN
2360000 COP
73000 ARS
2140 PEN
1.659711631E+14 VEF
498000 CLP
2890 BRL
84000 JMD
66000 HTG
790 AUD
870 NZD
720000 KRW
74000 JPY
128000 PKR
760 SGD
2440 MYR
6000000 UZS
5600 TJS
259000 KZT
3690 CNY
43200 INR
210 BHD
10500 EGP
390 JOD
170 KWD
1990 QAR
2010 AED
2050 SAR
228000 NGN
9200 ZAR
65000 KES
2120000 UGX
1100000 CDF
2270000 MGA
236000 AOA
34900 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | Super AMOLED | 90hz | hdr10+ | 700 Luminance units ( typ ) |
|---|---|
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~84.2% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 230 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Audio jack | No |
| Colors | black color gradations, white color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8250 snapdragon 865 5g+ ( 7 nm+ ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.1 GHz kryo 585 & 3x2.42 GHz kryo 585 & 4x1.8 GHz kryo 585 ) |
| GPU | adreno 650 |
| Memory v1 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 10 | upgradable to android 11 | zenui |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/1.72" | 0.8µm | phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.4 | 80mm ( telephoto ) | phase detection autofocus | OIS | 3x optical zoom -- 12 megapixel| lens aperture2.2 | 113¡ | 17mm ( ultrawide ) | 1/2.55" | 1.4µm | Dual Pixel phase detection autofocus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | Motorized flip-up Main Camera module mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le | aptx adaptive |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is asus zenfone 7 pro zs671ks waterproof?
-
Does asus zenfone 7 pro zs671ks support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of asus zenfone 7 pro zs671ks?
5000 mAh
How much does asus zenfone 7 pro zs671ks cost?
~537 EUR
What chipset powers asus zenfone 7 pro zs671ks?
Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G+ (7 nm+)
How much RAM does asus zenfone 7 pro zs671ks have?
256GB GB



