🖥
Display size
6.78 "
IPS LCD| 90Hz
⚡
Chipset
Mediatek MT6833P Dimensity 810 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 November 18
World price
160 GBP
204 EUR
205 EUR
207 EUR
208 EUR
1900 NOK
206 EUR
2000 SEK
206 EUR
209 EUR
190 CHF
207 EUR
200 EUR
200 EUR
190 CHF
7200 UAH
12300 RUB
208 EUR
208 EUR
205 EUR
205 EUR
500 BYN
3800 MDL
200 USD
250 CAD
4000 MXN
850000 COP
26000 ARS
770 PEN
59341644900000 VEF
178000 CLP
1030 BRL
30000 JMD
24000 HTG
290 AUD
320 NZD
260000 KRW
27000 JPY
46000 PKR
270 SGD
870 MYR
2200000 UZS
2000 TJS
93000 KZT
1320 CNY
15500 INR
80 BHD
3800 EGP
140 JOD
60 KWD
710 QAR
720 AED
740 SAR
82000 NGN
3300 ZAR
24000 KES
760000 UGX
400000 CDF
810000 MGA
85000 AOA
12500 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 90hz |
|---|---|
| Display size | 6.78 inches | 109.2 cm2 ( ~84.2% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 3 |
| Weight in gram | 204 g |
| SIM card | Hybrid dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | blue color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6833p dimensity 810 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 11 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 0.7µm | Auto focus -- 5 megapixel| 115˚ | ( ultrawide ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 33w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is lava agni 5g waterproof?
No
Does lava agni 5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of lava agni 5g?
5000 mAh
How much does lava agni 5g cost?
~192 EUR
What chipset powers lava agni 5g?
Mediatek MT6833P Dimensity 810 (6 nm)
How much RAM does lava agni 5g have?
128GB GB



