🖥
Display size
6.67 "
AMOLED| 120Hz| HDR10+| 500 nit
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
Mali-G68 MC4
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 March 11
World price
170 GBP
206 EUR
209 EUR
202 EUR
203 EUR
1980 NOK
207 EUR
2100 SEK
207 EUR
204 EUR
200 CHF
208 EUR
204 EUR
201 EUR
200 CHF
7500 UAH
12800 RUB
203 EUR
209 EUR
203 EUR
210 EUR
520 BYN
4000 MDL
210 USD
270 CAD
4200 MXN
880000 COP
27000 ARS
800 PEN
61814213500000 VEF
186000 CLP
1080 BRL
32000 JMD
25000 HTG
300 AUD
330 NZD
270000 KRW
28000 JPY
48000 PKR
280 SGD
910 MYR
2300000 UZS
2100 TJS
97000 KZT
1380 CNY
16100 INR
80 BHD
3900 EGP
150 JOD
70 KWD
740 QAR
750 AED
770 SAR
85000 NGN
3500 ZAR
25000 KES
790000 UGX
410000 CDF
850000 MGA
88000 AOA
13000 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( dragontrail star 2 ) | glass back ( gorilla glass 3 ) |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 120hz | hdr10+ | 500 Luminance units ( typ ) | 800 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~89.7% screen to body ratio ) |
| Display Protection | dragontrail star 2 |
| Weight in gram | 189 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | iron glass, viridian glass |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 7050 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.6 GHz cortex-a78 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g68 mc4 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 13 | planned upgrade to android 14 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| ( wide ) | phase detection autofocus -- 8 megapixel| ( ultrawide ) -- mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixelmp |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 33w wired | 50% in 30 min |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is lava blaze curve waterproof?
No
Does lava blaze curve support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of lava blaze curve?
5000 mAh
How much does lava blaze curve cost?
~200 EUR
What chipset powers lava blaze curve?
Mediatek Dimensity 7050 (6 nm)
How much RAM does lava blaze curve have?
256GB GB



