🖥
Display size
4.5 "
TN TFT
⚡
Chipset
Mediatek MT6737M (28 nm)
Mali-T720MP2
📷
Primary camera
5 MP
🔋
Battery
2000 mAh
📅
Status
Available. Released 2018 March
World price
40 GBP
51 EUR
60 EUR
58 EUR
56 EUR
480 NOK
51 EUR
500 SEK
56 EUR
51 EUR
50 CHF
59 EUR
51 EUR
57 EUR
50 CHF
1800 UAH
3100 RUB
54 EUR
57 EUR
50 EUR
54 EUR
130 BYN
1000 MDL
50 USD
70 CAD
1000 MXN
220000 COP
7000 ARS
190 PEN
14835411300000 VEF
45000 CLP
260 BRL
8000 JMD
6000 HTG
70 AUD
80 NZD
70000 KRW
7000 JPY
12000 PKR
70 SGD
220 MYR
600000 UZS
500 TJS
24000 KZT
330 CNY
3900 INR
20 BHD
1000 EGP
40 JOD
20 KWD
180 QAR
180 AED
190 SAR
21000 NGN
900 ZAR
6000 KES
190000 UGX
100000 CDF
210000 MGA
22000 AOA
3200 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | tn tft |
|---|---|
| Display size | 4.5 inches | 55.8 cm2 ( ~62.1% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 1 |
| Weight in gram | 140 g |
| SIM card | dual SIM ( Micro-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | gold, black |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6737m ( 28 nm ) |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.1 GHz cortex-a53 |
| GPU | mali-t720mp2 |
| Memory v1 | 8gb 1gb RAM |
| Operating System | android oreo ( go edition ) |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 5 megapixel| Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 5 megapixelmp |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 2000 mah |
|---|
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 4.0 | a2dp |
| USB | microusb 2.0 |
| Sensors | accelerometer | proximity |
FAQ
Is lava z50 waterproof?
No
Does lava z50 support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of lava z50?
2000 mAh
How much does lava z50 cost?
~48 EUR
What chipset powers lava z50?
Mediatek MT6737M (28 nm)
How much RAM does lava z50 have?
8GB GB



