🖥
Display size
6.7 "
Super AMOLED| 120Hz| HDR10+| 4
⚡
Chipset
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G (5 nm)
Adreno 660
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
4500 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 September 23
World price
510 GBP
614 EUR
618 EUR
617 EUR
611 EUR
6030 NOK
612 EUR
6400 SEK
617 EUR
618 EUR
600 CHF
613 EUR
614 EUR
613 EUR
600 CHF
22800 UAH
38900 RUB
619 EUR
616 EUR
613 EUR
619 EUR
1570 BYN
12000 MDL
620 USD
800 CAD
12700 MXN
2680000 COP
83000 ARS
2430 PEN
1.88533351E+14 VEF
565000 CLP
3280 BRL
95000 JMD
74000 HTG
900 AUD
990 NZD
820000 KRW
84000 JPY
145000 PKR
860 SGD
2770 MYR
6800000 UZS
6400 TJS
295000 KZT
4190 CNY
49100 INR
240 BHD
11900 EGP
440 JOD
190 KWD
2260 QAR
2280 AED
2330 SAR
259000 NGN
10400 ZAR
74000 KES
2410000 UGX
1240000 CDF
2570000 MGA
268000 AOA
39600 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | Super AMOLED | 120hz | hdr10+ | 420 Luminance units ( typ ) | 1300 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.7 inches | 107.6 cm2 ( ~90.7% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 6 |
| Weight in gram | 189 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | waterproof |
| Audio jack | No |
| Colors | blue, white, gray |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8350 snapdragon 888+ 5g ( 5 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.0 GHz cortex-x1 & 3x2.42 GHz cortex-a78 & 4x1.80 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 660 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 11 | flyme 9.2 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.9 | 23mm ( wide ) | 1/1.31" | 1.2��m | Dual Pixel phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixellens aperture2.4 | 79mm ( telephoto ) | 1" | 1.0��m | phase detection autofocus | 3x optical zoom -- 32 megapixel| lens aperture2.2 | 15mm | 130�� ( ultrawide" | 0.8��m mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 44 megapixel| lens aperture2.4 | ( wide ) | 1/2.65��� | mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 40w wired | pd3.0 | qc4 | 40% in 15 min | 100% in 55 min | 40w wireless | 10w reverse wireless |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | fingerprint ( under display | ultrasonic ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is meizu 18s pro waterproof?
waterproof
Does meizu 18s pro support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of meizu 18s pro?
4500 mAh
How much does meizu 18s pro cost?
~610 EUR
What chipset powers meizu 18s pro?
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G (5 nm)
How much RAM does meizu 18s pro have?
256GB GB



