🖥
Display size
6.7 "
Super AMOLED| 120Hz| HDR10+| 4
⚡
Chipset
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm)
Adreno 660
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
4500 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 March 08
World price
540 GBP
649 EUR
648 EUR
645 EUR
648 EUR
6320 NOK
645 EUR
6700 SEK
649 EUR
646 EUR
630 CHF
645 EUR
643 EUR
644 EUR
630 CHF
23900 UAH
40800 RUB
642 EUR
642 EUR
642 EUR
640 EUR
1640 BYN
12600 MDL
650 USD
840 CAD
13400 MXN
2810000 COP
87000 ARS
2550 PEN
1.97805483E+14 VEF
593000 CLP
3440 BRL
100000 JMD
78000 HTG
940 AUD
1040 NZD
860000 KRW
88000 JPY
152000 PKR
900 SGD
2900 MYR
7200000 UZS
6700 TJS
309000 KZT
4400 CNY
51500 INR
250 BHD
12500 EGP
460 JOD
200 KWD
2370 QAR
2390 AED
2450 SAR
271000 NGN
11000 ZAR
78000 KES
2530000 UGX
1310000 CDF
2700000 MGA
281000 AOA
41500 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | Super AMOLED | 120hz | hdr10+ | 420 Luminance units ( typ ) | 1300 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.7 inches | 107.6 cm2 ( ~90.7% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 6 |
| Weight in gram | 189 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | waterproof |
| Audio jack | No |
| Colors | blue, white, gray |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8350 snapdragon 888 5g ( 5 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.84 GHz cortex-x1 & 3x2.42 GHz cortex-a78 & 4x1.80 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 660 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 11 | flyme 9 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.9 | 23mm ( wide ) | 1/1.31" | 1.2µm | Dual Pixel phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixellens aperture2.4 | 79mm ( telephoto ) | 1/4.4" | 1.0µm | phase detection autofocus | 3x optical zoom -- 32 megapixel| lens aperture2.2 | 15mm | 130˚ ( ultrawide ) | 1/2.8" | 0.8µm -- mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 44 megapixel| lens aperture2.4 | ( wide ) | 1/2.65 | 0.7µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 40w wired | pd3.0 | qc4 | 40% in 15 min | 100% in 50 min | 40w wireless | 10w reverse wireless |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | fingerprint ( under display | ultrasonic ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is meizu 18 pro waterproof?
waterproof
Does meizu 18 pro support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of meizu 18 pro?
4500 mAh
How much does meizu 18 pro cost?
~640 EUR
What chipset powers meizu 18 pro?
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm)
How much RAM does meizu 18 pro have?
256GB GB



