🖥
Display size
6.7 "
OLED| 1B colors| 90Hz| HDR10+
⚡
Chipset
MediaTek MT6853 Dimensity 800U (7 nm)
Mali-G57 MC3
📷
Primary camera
108 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 August 27
World price
210 GBP
252 EUR
255 EUR
260 EUR
259 EUR
2470 NOK
257 EUR
2600 SEK
256 EUR
254 EUR
250 CHF
254 EUR
252 EUR
255 EUR
250 CHF
9400 UAH
16000 RUB
252 EUR
254 EUR
255 EUR
260 EUR
640 BYN
4900 MDL
260 USD
330 CAD
5300 MXN
1100000 COP
34000 ARS
1000 PEN
77267766800000 VEF
232000 CLP
1350 BRL
39000 JMD
31000 HTG
370 AUD
410 NZD
340000 KRW
35000 JPY
60000 PKR
350 SGD
1140 MYR
2800000 UZS
2600 TJS
121000 KZT
1720 CNY
20100 INR
100 BHD
4900 EGP
180 JOD
80 KWD
930 QAR
940 AED
960 SAR
106000 NGN
4300 ZAR
31000 KES
990000 UGX
510000 CDF
1060000 MGA
110000 AOA
16300 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front |
|---|---|
| Display type | OLED | 1b colors | 90hz | hdr10+ |
| Display size | 6.7 inches | 108.4 cm2 ( ~85.9% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 185 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | water repellent design |
| Audio jack | Yes |
| Colors | graphite color color gradations, cyber teal |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6853 dimensity 800u ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc3 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 11 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 108 megapixel| lens aperture1.9 | ( wide ) | 1/1.52" | 0.7µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 118˚ ( ultrawide ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.3 | ( wide ) | 0.7µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 30w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is motorola edge 20 fusion waterproof?
water repellent design
Does motorola edge 20 fusion support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of motorola edge 20 fusion?
5000 mAh
How much does motorola edge 20 fusion cost?
~250 EUR
What chipset powers motorola edge 20 fusion?
MediaTek MT6853 Dimensity 800U (7 nm)
How much RAM does motorola edge 20 fusion have?
128GB GB



