🖥
Display size
6.7 "
IPS LCD| HDR10
⚡
Chipset
Qualcomm SM7225 Snapdragon 750G 5G (8 nm)
Adreno 619
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 July 08
World price
210 GBP
255 EUR
252 EUR
257 EUR
260 EUR
2470 NOK
256 EUR
2600 SEK
254 EUR
251 EUR
250 CHF
252 EUR
250 EUR
253 EUR
250 CHF
9400 UAH
16000 RUB
256 EUR
253 EUR
251 EUR
256 EUR
640 BYN
4900 MDL
260 USD
330 CAD
5300 MXN
1100000 COP
34000 ARS
1000 PEN
77267766800000 VEF
232000 CLP
1350 BRL
39000 JMD
31000 HTG
370 AUD
410 NZD
340000 KRW
35000 JPY
60000 PKR
350 SGD
1140 MYR
2800000 UZS
2600 TJS
121000 KZT
1720 CNY
20100 INR
100 BHD
4900 EGP
180 JOD
80 KWD
930 QAR
940 AED
960 SAR
106000 NGN
4300 ZAR
31000 KES
990000 UGX
510000 CDF
1060000 MGA
110000 AOA
16300 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | HDR10 |
|---|---|
| Display size | 6.7 inches | 108.4 cm2 ( ~85.9% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 213.5 g |
| SIM card | Nano-SIM |
| Water Resistance | water repellent coating |
| Audio jack | Yes |
| Colors | gray color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm7225 snapdragon 750g 5g ( 8 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz kryo 570 & 6x1.8 GHz kryo 570 ) |
| GPU | adreno 619 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Operating System | android 11 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.7 | 26mm ( wide ) | 1/2.0" | 0.8µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 118˚ ( ultrawide ) | 1.12µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) | 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | Fast charging 20w |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | unspecified |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( rear-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | barometer |
FAQ
Is motorola one 5g uw ace waterproof?
water repellent coating
Does motorola one 5g uw ace support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of motorola one 5g uw ace?
5000 mAh
How much does motorola one 5g uw ace cost?
~250 EUR
What chipset powers motorola one 5g uw ace?
Qualcomm SM7225 Snapdragon 750G 5G (8 nm)
How much RAM does motorola one 5g uw ace have?
64GB GB



