🖥
Display size
6.55 "
P-OLED| 144Hz| HDR10+| 1200 ni
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 8020 (6 nm)
Mali-G77 MC9
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
4400 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 May 04
World price
240 GBP
284 EUR
289 EUR
282 EUR
283 EUR
2760 NOK
288 EUR
2900 SEK
284 EUR
282 EUR
280 CHF
287 EUR
290 EUR
283 EUR
280 CHF
10500 UAH
17800 RUB
284 EUR
286 EUR
283 EUR
290 EUR
720 BYN
5500 MDL
290 USD
370 CAD
5900 MXN
1230000 COP
38000 ARS
1110 PEN
86230827800000 VEF
259000 CLP
1500 BRL
44000 JMD
34000 HTG
410 AUD
460 NZD
380000 KRW
38000 JPY
67000 PKR
400 SGD
1270 MYR
3200000 UZS
3000 TJS
135000 KZT
1920 CNY
22500 INR
110 BHD
5500 EGP
200 JOD
90 KWD
1040 QAR
1040 AED
1070 SAR
119000 NGN
4800 ZAR
34000 KES
1100000 UGX
570000 CDF
1180000 MGA
123000 AOA
18100 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | aluminum frame | plastic back or eco leather back |
|---|---|
| Display type | P-OLED | 144hz | hdr10+ | 1200 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.55 inches | 103.6 cm2 ( ~90.8% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 167 g |
| SIM card | single SIM ( Nano-SIM ) or dual SIM ( Nano-SIM | eSIM ) or dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | ip68 dust/water resistant up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | green color gradations, blue color gradations, black color gradations, viva magenta |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 8020 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.6 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g77 mc9 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 13 | up to 2 major android upgrades |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.4 | ( wide ) | 1/1.55" | 1.0µm | multi-directional phase detection autofocus | OIS -- 13 megapixel| lens aperture2.2 | 120˚ ( ultrawide ) | 1/3.0" | 1.12µm | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.4 | ( wide ) | 1/3.0" | 0.7µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4400 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 68w wired | 15w wireless |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is motorola edge 40 waterproof?
ip68 dust/water resistant up to 1.5meterfor 30 min
Does motorola edge 40 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of motorola edge 40?
4400 mAh
How much does motorola edge 40 cost?
~279 EUR
What chipset powers motorola edge 40?
Mediatek Dimensity 8020 (6 nm)
How much RAM does motorola edge 40 have?
256GB GB



