🖥
Display size
6.7 "
P-OLED| 1B colors| 120Hz| 1200
⚡
Chipset
Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm)
Adreno 710
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 May 30
World price
130 GBP
166 EUR
170 EUR
164 EUR
169 EUR
1540 NOK
161 EUR
1700 SEK
162 EUR
162 EUR
160 CHF
164 EUR
161 EUR
166 EUR
160 CHF
5900 UAH
10000 RUB
163 EUR
166 EUR
168 EUR
165 EUR
400 BYN
3100 MDL
160 USD
210 CAD
3300 MXN
690000 COP
21000 ARS
620 PEN
48215086500000 VEF
145000 CLP
840 BRL
25000 JMD
19000 HTG
230 AUD
260 NZD
210000 KRW
22000 JPY
38000 PKR
220 SGD
710 MYR
1800000 UZS
1700 TJS
76000 KZT
1070 CNY
12600 INR
60 BHD
3100 EGP
120 JOD
50 KWD
580 QAR
590 AED
600 SAR
67000 NGN
2700 ZAR
19000 KES
620000 UGX
320000 CDF
660000 MGA
69000 AOA
10200 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | silicone polymer ( eco leather ) back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | P-OLED | 1b colors | 120hz | 1200 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.7 inches | 107.3 cm2 ( ~88.2% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 190 g |
| SIM card | Nano-SIM + |
| Water Resistance | water repellent design |
| Audio jack | Yes |
| Colors | caramel latte, scarlet wave |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6450 snapdragon 6 generation 1 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.2 GHz cortex-a78 & 4x1.8 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 710 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 14 | up to 1 major android upgrades |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 24mm ( wide ) | 1/1.57" | 1.0µm | dual-pixel phase detection autofocus | OIS -- 13 megapixel| lens aperture2.2 | 16mm | 120˚ ( ultrawide ) | 1/3.0" | 1.12µm | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.4 | 25mm ( wide ) | 1/3.14" | 0.7µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 30w wired | 15w wireless |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | barometer |
FAQ
Is motorola moto g stylus 5g (2024) waterproof?
water repellent design
Does motorola moto g stylus 5g (2024) support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of motorola moto g stylus 5g (2024)?
5000 mAh
How much does motorola moto g stylus 5g (2024) cost?
~156 EUR
What chipset powers motorola moto g stylus 5g (2024)?
Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm)
How much RAM does motorola moto g stylus 5g (2024) have?
256GB GB



