🖥
Display size
6.7 "
IPS LCD| 120Hz| HDR10+| 1050 n
⚡
Chipset
Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm)
Adreno 710
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
7000 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 November 12
World price
140 GBP
163 EUR
163 EUR
162 EUR
168 EUR
1580 NOK
164 EUR
1700 SEK
169 EUR
160 EUR
160 CHF
170 EUR
167 EUR
162 EUR
160 CHF
6000 UAH
10200 RUB
162 EUR
161 EUR
162 EUR
165 EUR
410 BYN
3200 MDL
170 USD
210 CAD
3400 MXN
710000 COP
22000 ARS
640 PEN
49451370800000 VEF
149000 CLP
860 BRL
25000 JMD
20000 HTG
240 AUD
260 NZD
220000 KRW
22000 JPY
38000 PKR
230 SGD
730 MYR
1800000 UZS
1700 TJS
78000 KZT
1100 CNY
12900 INR
70 BHD
3200 EGP
120 JOD
50 KWD
600 QAR
600 AED
620 SAR
68000 NGN
2800 ZAR
20000 KES
640000 UGX
330000 CDF
680000 MGA
71000 AOA
10400 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 7i ) | plastic frame | silicone polymer ( eco leather ) back |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 120hz | hdr10+ | 1050 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.7 inches | 109.5 cm2 ( ~86.1% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 7i |
| Weight in gram | 210 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip64 dust tight and water resistant water splashes |
| Audio jack | Yes |
| Colors | pantone : cilantro, purple color gradations, blue color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm7435-ab snapdragon 7s generation 2 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.40 GHz cortex-a78 & 4x1.95 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 710 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 15 | planned upgrade to android 16 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 ( wide ) | 1/1.95" | 0.8µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 118˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) | 0.7µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 7000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 30w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is motorola moto g67 power waterproof?
ip64 dust tight and water resistant water splashes
Does motorola moto g67 power support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of motorola moto g67 power?
7000 mAh
How much does motorola moto g67 power cost?
~160 EUR
What chipset powers motorola moto g67 power?
Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm)
How much RAM does motorola moto g67 power have?
256GB GB



