🖥
Display size
6.6 "
AMOLED| 120Hz
⚡
Chipset
Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
Adreno 619
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2022 June 07
World price
190 GBP
232 EUR
232 EUR
231 EUR
230 EUR
2230 NOK
238 EUR
2400 SEK
236 EUR
234 EUR
220 CHF
232 EUR
231 EUR
239 EUR
220 CHF
8400 UAH
14400 RUB
236 EUR
234 EUR
237 EUR
231 EUR
580 BYN
4500 MDL
230 USD
300 CAD
4700 MXN
990000 COP
31000 ARS
900 PEN
69540990100000 VEF
209000 CLP
1210 BRL
35000 JMD
28000 HTG
330 AUD
370 NZD
300000 KRW
31000 JPY
54000 PKR
320 SGD
1020 MYR
2600000 UZS
2400 TJS
109000 KZT
1550 CNY
18100 INR
90 BHD
4400 EGP
170 JOD
70 KWD
840 QAR
840 AED
860 SAR
96000 NGN
3900 ZAR
28000 KES
890000 UGX
460000 CDF
950000 MGA
99000 AOA
14600 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 120hz |
| Display size | 6.6 inches | 103.6 cm2 ( ~86.4% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 173 g |
| SIM card | Hybrid dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | water repellent design |
| Audio jack | Yes |
| Colors | gray color gradations, white color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6375 snapdragon 695 5g ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz kryo 660 gold & 6x1.7 GHz kryo 660 silver ) |
| GPU | adreno 619 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 12 | upgradable to android 13 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 ( wide ) | 1/2.76" | 0.64µm | phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 118˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) | 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 30w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is motorola moto g82 waterproof?
water repellent design
Does motorola moto g82 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of motorola moto g82?
5000 mAh
How much does motorola moto g82 cost?
~225 EUR
What chipset powers motorola moto g82?
Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
How much RAM does motorola moto g82 have?
128GB GB



