🖥
Display size
6.5 "
P-OLED| 1B colors| 120Hz| 1300
⚡
Chipset
Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
Adreno 619
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 September 08
World price
190 GBP
235 EUR
235 EUR
236 EUR
237 EUR
2240 NOK
231 EUR
2400 SEK
231 EUR
240 EUR
220 CHF
236 EUR
240 EUR
239 EUR
220 CHF
8500 UAH
14400 RUB
233 EUR
233 EUR
236 EUR
235 EUR
580 BYN
4500 MDL
230 USD
300 CAD
4800 MXN
1000000 COP
31000 ARS
900 PEN
69850061200000 VEF
210000 CLP
1220 BRL
36000 JMD
28000 HTG
330 AUD
370 NZD
310000 KRW
31000 JPY
54000 PKR
320 SGD
1030 MYR
2600000 UZS
2400 TJS
109000 KZT
1560 CNY
18200 INR
90 BHD
4400 EGP
170 JOD
70 KWD
840 QAR
850 AED
870 SAR
96000 NGN
3900 ZAR
28000 KES
900000 UGX
460000 CDF
960000 MGA
100000 AOA
14700 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | plastic back or eco leather back |
|---|---|
| Display type | P-OLED | 1b colors | 120hz | 1300 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.5 inches | 102.0 cm2 ( ~85.7% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 166.8 g |
| SIM card | Hybrid dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | blue color gradations, blue color gradations, viva magenta |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6375 snapdragon 695 5g ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz kryo 660 gold & 6x1.7 GHz kryo 660 silver ) |
| GPU | adreno 619 |
| Memory v1 | 256gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 13 | planned upgrade to android 14 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.9 ( wide ) | 1/1.5" | 1.0µm | phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 120˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.5 | ( wide ) | 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 30w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is motorola moto g84 waterproof?
No
Does motorola moto g84 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of motorola moto g84?
5000 mAh
How much does motorola moto g84 cost?
~226 EUR
What chipset powers motorola moto g84?
Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
How much RAM does motorola moto g84 have?
256GB GB



