🖥
Display size
6.82 "
IPS LCD| 450 nits (typ)
⚡
Chipset
Qualcomm SM4350 Snapdragon 480 5G (8 nm)
Adreno 619
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 October 13
World price
150 GBP
184 EUR
186 EUR
188 EUR
184 EUR
1780 NOK
187 EUR
1900 SEK
182 EUR
184 EUR
180 CHF
182 EUR
187 EUR
187 EUR
180 CHF
6800 UAH
11500 RUB
180 EUR
189 EUR
188 EUR
185 EUR
470 BYN
3600 MDL
190 USD
240 CAD
3800 MXN
790000 COP
25000 ARS
720 PEN
55632792100000 VEF
167000 CLP
970 BRL
28000 JMD
22000 HTG
270 AUD
300 NZD
240000 KRW
25000 JPY
43000 PKR
260 SGD
820 MYR
2100000 UZS
1900 TJS
87000 KZT
1240 CNY
14500 INR
70 BHD
3500 EGP
130 JOD
60 KWD
670 QAR
680 AED
690 SAR
77000 NGN
3100 ZAR
22000 KES
710000 UGX
370000 CDF
760000 MGA
79000 AOA
11700 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 450 Luminance units ( typ ) |
|---|---|
| Display size | 6.82 inches | 114.2 cm2 ( ~84.5% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 220 g |
| SIM card | single SIM ( Nano-SIM ) or dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | midnight sun, ocean color color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm4350 snapdragon 480 5g ( 8 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.0 GHz kryo 460 & 6x1.8 GHz kryo 460 ) |
| GPU | adreno 619 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 4gb RAM | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 11 | upgradable to android 12 | planned upgrade to android 13 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus -- 5 megapixel| ( ultrawide ) -- 2 megapixel| ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 18w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is nokia g50 waterproof?
No
Does nokia g50 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of nokia g50?
5000 mAh
How much does nokia g50 cost?
~180 EUR
What chipset powers nokia g50?
Qualcomm SM4350 Snapdragon 480 5G (8 nm)
How much RAM does nokia g50 have?
128GB GB



