🖥
Display size
6.67 "
IPS LCD| 450 nits (typ)
⚡
Chipset
Qualcomm SM4350 Snapdragon 480 5G (8 nm)
Adreno 619
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
4470 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 June 07
World price
170 GBP
209 EUR
201 EUR
203 EUR
206 EUR
1920 NOK
203 EUR
2100 SEK
206 EUR
210 EUR
190 CHF
203 EUR
204 EUR
200 EUR
190 CHF
7300 UAH
12400 RUB
200 EUR
210 EUR
208 EUR
207 EUR
500 BYN
3800 MDL
200 USD
260 CAD
4100 MXN
850000 COP
27000 ARS
780 PEN
59959787100000 VEF
180000 CLP
1050 BRL
31000 JMD
24000 HTG
290 AUD
320 NZD
260000 KRW
27000 JPY
47000 PKR
280 SGD
880 MYR
2200000 UZS
2100 TJS
94000 KZT
1340 CNY
15600 INR
80 BHD
3800 EGP
140 JOD
60 KWD
720 QAR
730 AED
740 SAR
83000 NGN
3400 ZAR
24000 KES
770000 UGX
400000 CDF
820000 MGA
86000 AOA
12600 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 450 Luminance units ( typ ) |
|---|---|
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~79.8% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 3 |
| Weight in gram | 210 g |
| SIM card | single SIM ( Nano-SIM ) or Hybrid dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | forest, snow |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm4350 snapdragon 480 5g ( 8 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.0 GHz kryo 460 & 6x1.8 GHz kryo 460 ) |
| GPU | adreno 619 |
| Memory v1 | 64gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 4gb RAM | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 11 | upgradable to android 13 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| ( wide ) | phase detection autofocus -- 5 megapixel| ( ultrawide ) -- 2 megapixel| ( macro ) -- 2 megapixel| ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4470 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 18w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is nokia x10 waterproof?
No
Does nokia x10 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of nokia x10?
4470 mAh
How much does nokia x10 cost?
~194 EUR
What chipset powers nokia x10?
Qualcomm SM4350 Snapdragon 480 5G (8 nm)
How much RAM does nokia x10 have?
128GB GB



